Foto: Jamshid Jamshidi

Två greps i samband med bildelsstöld

Två personer greps under natten sedan de tagits på bar gärning i samban med en bildelsstöld i Märsta.

Det var vid 3-tiden i natt som polis larmades till Sätuna där två personer såg stjäla delar från en bil. Polis lyckades stoppa dem vid Märsta station där de hade delarna i bilen som de färdades i. De anhölls senare av jouråklagare misstänkta för stölden. Stölder av bildelar har förkommit frekvent i större delar av länet de senaste året.

valet2026

Malm Kelfve tvåa på Moderaternas regionslista

Politik Anna Malm Kelfve finns med på Moderaternas lista till Region Stockholm för valkrets Nordväst. Hon är placerad på andra plats och är i dag ledamot i Trafikutskottet samt i regionfullmäktige. Även Mattias Askerson finns med på listan, på plats 7.

Fortsatt hög nivå av viltolyckor i Sigtuna

Nyheter Sigtuna kommun har haft en tydlig ökning av viltolyckor under hösten. Totalt har 110 olyckor rapporterats hittills, vilket är betydligt fler än genomsnittet för samma period de senaste tio åren, enligt Newsworthy.

budget 2026

Sigtunas budget för 2026 antagen – satsningar och sänkt skatt

Politik Sigtuna kommunfullmäktige har antagit mål och budget för 2026. Beslutet innebär satsningar på kultur- och fritidsliv, renoveringar av idrottshallar och skolmiljöer samt fortsatta insatser för trygghet och integration. Samtidigt sänks kommunalskatten med 20 öre till 19,50 procent.