Gränspolisen kallades till ArlandaFoto: Street view/Google

Två greps för misstänkt penningtvättsbrott på Arlanda

Pengar och rolexklockor beslagtogs av polisen i samband med att två män skulle resa från Arlanda under lördagen.

Två personer greps på lördagsförmiddagen på Arlanda misstänkta för penningtvätt. De två fick följa med till stationen för fortsatt utredning. Under gripandet togs en större summa kontanter i beslag, tillsammans med gods såsom klockor. Ärendet rubricerades som grovt penningtvättsbrott. Polisens uppdatering från 13.30-tiden avslöjade att de två gripna var män i 20-årsåldern respektive 30-årsåldern. Hittills i år har Gränspolisen beslagtagit föremål och medel till ett värde av elva miljoner kronor enligt SVT.

upphandlingen av bolt

Oklart om Bolt-domen överklagas

Nyheter Det är ännu oklart om Sigtuna kommun kommer överklaga Förvaltningsrättens dom om att Bolt inte får vara med i upphandlingen.

VR kommer köra åt Mälardalståg från december 2026

Nyheter VR Sverige har vunnit upphandlingen och tar över driften av Mälartåg från december 2026. Kontraktet gäller i åtta år med möjlighet till förlängning. Beslutet meddelades den 8 oktober och beställare är Mälardalstrafik, som ägs gemensamt av regionerna i Stockholm, Sörmland, Uppsala, Västmanland, Örebro län och Östergötland.

Var tionde tåg i kommunen försenat under september

Nyheter Tågen till och från stationerna i kommun fortsätter att ha problem med punktligheten. Under september kom var tionde tåg mer än fem minuter sent till stationerna i Märsta, Arlanda C och Rosersberg, rapporterar Newsworthy.