Foto: Jamshid Jamshidi

Två fall av rattfylleri under lördagen

Polis upprättade två anmälningar gällande rattfylleri under lördagen.

Under lördagsförmiddagen genomfördes nykterhetskontroller utanför Systembolaget i Märsta. En bil stoppades för kontroll varpå föraren fick följa med för en kontroll sedan patrullen fattat misstanke om alkoholpåverkan.

Vid 19-tiden på kvällen var det dags för nästa ärende. En bil hade kört fast i snön och en man ville ha hjälp att komma loss. Han upplevdes dock som mycket berusad. Polispatrull tillkallades och mannen fick föras med för utredning.

valet2026

Malm Kelfve tvåa på Moderaternas regionslista

Politik Anna Malm Kelfve finns med på Moderaternas lista till Region Stockholm för valkrets Nordväst. Hon är placerad på andra plats och är i dag ledamot i Trafikutskottet samt i regionfullmäktige. Även Mattias Askerson finns med på listan, på plats 7.

Fortsatt hög nivå av viltolyckor i Sigtuna

Nyheter Sigtuna kommun har haft en tydlig ökning av viltolyckor under hösten. Totalt har 110 olyckor rapporterats hittills, vilket är betydligt fler än genomsnittet för samma period de senaste tio åren, enligt Newsworthy.