Obs! Genrebild. Krogen på bilden har inget med artikeln att göraFoto: Jamshid Jamshidi
Två döms för hot mot krögare
Två män i 20-årsåldern döms för att ha hotat två krögare i kommunen tidigare i höst.
Männen ska ha sagt att de ska döda och skada två krögare i kommunen. Efter att polis kopplats in döms männen som är i 20-årsåldern. Hoten uttalades i mitten av september i år. Båda männen förekommer sedan tidigare i belastningsregistret, en av personerna dömdes för inblandning vid attacken mot McDonalds för drygt ett år sedan.
De döms nu till fängelse i en månad samt skyddstillsyn för den andre. Enligt domen konfronterades krögarna för att de inte släpper in vissa personer. När den ena krögaren svarat att han inte bestämmer vilka som kommer in utan vakten så ska det ha uttalats hot. Krögaren blev konfronterad av tre personer mitt i natten och uppgav att stämningen var hotfull. Männen nekar brott och hävdar att de inte ens varit på den aktuella platsen där händelsen ska ha ägt rum.
Nyheter Antalet rapporterade fall av TBE minskade i Sverige under 2024, men i Sigtuna kommun ökade smittan. Det visar ny statistik från Folkhälsomyndigheten.
Politik 1 maj arrangerade Socialdemokraterna i Sigtuna kommun ett Första maj-firande på Sätuna torg i Märsta. Samlingen inleddes klockan 10.30 vid Pergolan på Stationsgatan 2 och innehöll tal, musik och grillning.
Ung & Student Sultan Abu-Tayea, elev i årskurs ett på teknikprogrammet vid Svea gymnasium i Sollentuna, har tilldelats 50 000 kronor i investeringskapital för sin affärsidé DriveClean – en mobil biltvättstjänst där bilen rengörs med ånga direkt på plats hos kunden.
Politik Liberalerna i Stockholms län föreslår att tandvården fullt ut ska integreras i det svenska hälso- och sjukvårdssystemet. Förslaget antogs vid partiets förbundsårsmöte under helgen och syftar till att göra tandvården billigare och mer tillgänglig.
Politik Nyligen visade statistik att Sigtuna kommun har låg lärarbehörighet i skolorna. Nu föreslår Liberalerna drastiska åtgärder för att höja behörigheten.
Nyheter Polisen i region Stockholm har tillsammans med samtliga kommuner i Stockholms län, inklusive Sigtuna kommun, skickat ut årets trygghetsmätning till invånare mellan 16 och 85 år. Syftet är att undersöka hur trygga medborgarna känner sig och hur många som utsatts för brott.