Misshandeln inträffade här på Badhusbryggan i februari i år.

Två döms efter misshandel av 12-årig flicka

En 15-årig flicka döms för att ha misshandlat en 12-årig flicka i Sigtuna. Ytterligare en 15-åring döms för medhjälp till misshandel. 15-åringen döms även för övergrepp i rättssak.

Under februari i år stämde två tonåringar träff med en 12-årig flicka på badhusbryggan efter en dispyt på sociala medier. Den 12-åriga flickan hade tidigare blockerat en av tonåringarna, vilket ledde till att en tredje individ blev inblandad och arrangerade mötet.

Vid mötet utsattes den unga flickan för misshandel där hon fick ta emot flera slag och sparkar mot huvudet medan hon låg ned på marken. Delar av den brutala händelsen filmades av den tredje personen som kallat till träffen.

Efter misshandeln hotades den 12-åriga flickan av de två tonåringarna för att hindra henne från att göra en polisanmälan. Dessa hot dokumenterades också i inspelningar som gjorts av personen som arrangerat träffen.

I rättegången dömdes en tonårstjej för misshandel, medan den andra tonåringen som arrangerade mötet och filmade händelsen dömdes för medhjälp till misshandeln. Den tonåriga flickan som utförde misshandeln dömdes dessutom för övergrepp i rättssak. Åtalet om övergrepp i rättssak mot personen som kallade till träffen ogiltigförklarades.

Domstolen fastslog att den tonåriga flickan som misshandlade 12-åringen ska genomgå ungdomsvård medan den andra tonåringen som arrangerade träffen dömdes till ungdomstjänst. Dessutom ska de båda betala ett skadestånd på omkring 38 000 kronor till 12-åringen. Väsentlig bevisning i målet bestod av de inspelningar som de misstänkta tonåringarna gjort under händelsen.

312 viltolyckor i kommunen under 2024

Nyheter Under 2024 rapporterades 312 viltolyckor i Sigtuna kommun, vilket motsvarar 15 olyckor per 1 000 bilar. Siffran placerar kommunen under länstoppen, där Norrtälje har flest olyckor med 37 per 1 000 bilar, följt av Nynäshamn, Ekerö och Nykvarn.

Beredskapsdag i Märsta centrum nästa lördag

Nyheter Nästa lördag är det dags för Trygghets- och beredskapsdagen i Märsta centrum. Temat i år är ”Du är en del av Sveriges totalförsvar” – och det blir en dag fylld med aktiviteter för hela familjen.

SL tar över busstrafiken i Sigtuna kommun

Politik Från sommaren 2029 tar SL över busstrafiken i Sigtuna och Upplands Väsby. Det blir första gången sedan 1990-talet som kollektivtrafiken inte körs av ett privat bolag, rapporterar SVT Stockholm.

Dags att nominera till Arkitekturpriset

Nyheter Nu kan invånare, företag och föreningar lämna in förslag till årets arkitekturpris i Sigtuna kommun. Priset delas ut för att uppmärksamma byggnader och platser som bidrar till en god livsmiljö och stimulerar samtalet om arkitektur.

Ungdomsarbetslösheten stiger i kommunen

Nyheter Efter mer än ett års nedgång stiger nu arbetslösheten bland unga i Sigtuna kommun. Enligt Arbetsförmedlingens färska statistik ökar både ungdoms- och totalarbetslösheten i kommunen.

Fler barn drabbade av vräkning i Sigtuna kommun

Nyheter Under årets första halvår berördes sex barn av vräkningar i Sigtuna kommun. Fyra ärenden registrerades hos Kronofogden, där sex barn var folkbokförda på de aktuella adresserna. Ytterligare två barn, som inte var skrivna där, påverkades också.