Foto: Jamshid Jamshidi

Två bedrägerier i Sigtuna på kort tid

Under onsdagen utsattes två personer i Sigtuna för bedrägerier med liknande tillvägagångssätt.

Vid 17-tiden besökte en man en kvinna i hennes hem efter att först ha ringt och utgett sig för att arbeta på ett elektronikföretag. Han påstod att hon hade köpt telefoner och övertalade henne att lämna ifrån sig sina bankkort. Polisen larmades till platsen och hjälpte kvinnan att spärra korten.

Några timmar senare, vid 20-tiden, inträffade ett liknande fall där en bedragare besökte en person i Sigtuna och påstod sig arbeta för ett telefonföretag. Han lyckades få med sig bankkort, men enligt anmälarens anhöriga ska inga pengar ha dragits från kontot.

stormen anna

Ovädret Anna är över

Notiser SMHI har plockat bort vädervarningen för kommunen och östra Svealand. Ovädret Anna påverkar inte längre kommunen eller resterande del av Uppland.

Stormen Anna

Stor påverkan på flyget

Nyheter Flygtrafiken vid Arlanda påverkas av stormen Anna, som för med sig kraftigt vinterväder och omfattas av en orange varning i delar av Sigtuna kommun.