Foto: Arkiv/Jamshid Jamshidi

Två anhållna efter nattens tillslag

Åklagarmyndigheten bekräftar under morgonen att en av de som greps vid midnatt i Märsta är misstänkt för mordförsök i Örebro.

Två personer greps vid midnatt i ett tillslag i Märsta. Åklagarmyndigheten bekräftar att en av de gripna är misstänkt för för försök till mord i samband med en skjutning i Örebro 19:e september. Båda har anhållits, den andre misstänks för skyddande av brottsling.
– I samband med skjutningen i Örebro blev två personer allvarligt skadade. Förundersökningen pågår och nu håller vi förhör med inblandade och genomför tekniska undersökningar, säger förundersökningsledare, kammaråklagare Christine Chi, i ett pressmeddelande.

EXTRA

Polis misstänker grov våldtäkt mot barn

Nyheter Omständigheterna kring det grova brottet som inträffade på Migrationsverkets återvändandecenter är fortsatt oklara, men nu verkar ändå brottsrubriceringen offentlig. Det rör sig om grov våldtäkt mot barn.

Risk för ishalka i Sigtuna kommun

Notiser SMHI har utfärdat en gul varning för plötslig ishalka i Sigtuna kommun. Varningen gäller från onsdag kväll klockan 19.00 till torsdag morgon klockan 10.00.

A-traktorer ökar i kommunen

Nyheter Antalet A-traktorer i Sigtuna kommun har ökat de senaste åren, enligt statistik som Newsworthy sammanställt med uppgifter från Transportstyrelsen.