Åklagarmyndigheten bekräftar under morgonen att en av de som greps vid midnatt i Märsta är misstänkt för mordförsök i Örebro.
Två personer greps vid midnatt i ett tillslag i Märsta. Åklagarmyndigheten bekräftar att en av de gripna är misstänkt för för försök till mord i samband med en skjutning i Örebro 19:e september. Båda har anhållits, den andre misstänks för skyddande av brottsling. – I samband med skjutningen i Örebro blev två personer allvarligt skadade. Förundersökningen pågår och nu håller vi förhör med inblandade och genomför tekniska undersökningar, säger förundersökningsledare, kammaråklagare Christine Chi, i ett pressmeddelande.
Politik Oppositionsregionrådet Kristoffer Tamsons (M) i Region Stockholm lämnar politiken i samband med höstens val. Det skriver han i ett inlägg på Facebook.
Notiser Märsta pastorat varnar för utskick av biblar och barnböcker som just nu delas ut via post i Stockholmsområdet. Enligt pastoratet kommer dessa utskick inte från Svenska kyrkan eller Svenska kyrkan Märsta pastorat.
Nyheter Rosersberg blir en av de första platserna i landet där särskilda avdelningar för barn och unga inom Kriminalvården ska startas. Planen är att verksamheten ska vara i drift från den 1 juli 2026.
Nyheter Kommunstyrelsens samhällsbyggnadsutskott har beslutat att sänka hastigheten på flera gator i Sigtuna stad från 50 till 40 kilometer i timmen. Omskyltning planeras till sommaren.