Foto: CompuGroup Medical Sweden AB

Tusentals lediga tider för vaccinering

Det finns gott om lediga tider för 75+ som ska vaccineras meddelar Region Stockholm.

Mottagningar som vaccinerar mot covid-19 för Region Stockholms räkning har över 6600 lediga tider. Det är fyra mottagningar i Älvsjö, Solna, Täby och Stockholms innerstad som har tider. Dessa är öppna för personer födda 1946 eller tidigare och man bokar in sig via appen Alltid öppet. Ska man boka så behövs Mobilt Bank-id.
– Det är husläkarmottagningarna som är basen i vaccinationen mot covid-19 och de fyra vaccinationsmottagningarna som öppnat är ett komplement till dessa. Husläkarmottagningarna har hög kapacitet och registrerade under vecka 13 cirka 46 000 vaccinationer, där merparten var gruppen 75 till 79 år, säger Magnus Thyberg, vaccinsamordnare i Region Stockholm.

Flest lediga tider finns i Täby och Älvsjö. Solna och Stockholm har också lediga tider men inte i samma omfattning.

Högsta sommarjobbslönerna finns i kommunen

Nyheter Sigtunas gymnasieungdomar hör till de som tjänar mest på sina sommarjobb – men det är inte särskilt många som faktiskt jobbar. Det visar nya siffror från Statistiska centralbyrån (SCB).

Förslag: Bygg en boulebana i Sätunaparken

Notiser En boende vid Sätunaparken vill att kommunen bygger en boulebana – något som många äldre i området skulle ha glädje av, menar personen bakom förslaget. Nu ska kommunfullmäktige ta ställning till idén den 17 juni.

Man åtalas för grovt olaga intrång på Arlanda

Nyheter En man åtalas nu för grovt olaga intrång efter att han nattetid den 25 maj obehörigt tagit sig in på flygplatsområdet vid Arlanda. Händelsen uppmärksammades först när mannen utlöste ett larm vid en dörr, vilket ledde till att säkerhetspersonal lokaliserade honom och ifrågasatte hans närvaro.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening