Foto: Magnus Granhagen
Foto: Magnus Granhagen
Foto: Magnus Granhagen

Tungt poängtapp för Skånela mot seriesegraren

Skånela pressade klara seriesegraren Skara men fick ge sig och tappade en viktig poäng i och med det oavgjorda resultatet: - Nu är vi beroende av andra resultat, konstaterade Fredrik ”Chippen” Söderberg.

Skånela gjorde en fantastisk första halvlek och ledde med 19-14 i paus. Tränaren Fredrik ”Chippen” Söderberg tyckte att det var en av lagets bästa halvlekar i år. Men tidigt i andra var försprånget uppätet. Skara gick upp på tvåpunkt, vilket Skånela inte hanterade:
– Vi blir största av det, vi har lägen ändå men gör inte mål och det blir stressat, analyserar ”Chippen”.

Trots det så var det Skånela i ledning hela halvleken och med 1.45 kvar stod det 32-30 till Skånela. Två mål senare av gästerna innebar att lagen fick dela på poängen, Skara kvitterade med 20 sekunder kvar. Sista kastet för Skånela blev resultatlöst.
– Jag tycker vi var värda två poäng. Vi är bättre än Skara. Fram för allt i första med 19 mål på 30 minuter. I andra blir vi för defensiva, träffar inte rätt och smäller inte på. Men jag jag kan inte klaga så mycket på spelarna, alla gör en bra match, jag kan inte framhålla någon enskild.

I och med resultatet är Skånela just nu ute ur kvalspelet. Kroppskultur och Boden spelar ikväll och där måste det bli seger för Kroppskultur om Skånela ska ha kvar chansen att smita förbi i sista omgången.

Målen
Östlund 9, Thorleifsdottir 8, Böjeryd 5, Andersson 3, Eriksson 3, Nyström 1, Lundin 1

EXTRA

Anthony Nyberg matchhjälte för Karlskoga

Ishockey Märstasonen Anthony Nyberg fick en oväntad chans i Hockeyallsvenskan – och tog den. När han vaktade målet mot Modo på söndagen svarade han för 17 räddningar på 18 skott och hyllades efteråt som matchhjälte.

Jesper Wahlberg kan bli Årets cyklist

Cykel Jesper Wahlberg från Märsta BMX är en av de 13 nominerade till utmärkelsen Årets cyklist 2025. Nu öppnar omröstningen där allmänheten kan vara med och påverka vilka som prisas.

damallsvenskan

Skånela tog viktig seger mot Redbergslid

Handboll Skånela vann med 29–27 i damallsvenskan efter en jämn och svängig match i Vikingahallen. I och med segern lämnade laget platsen under strecket och kliver upp på negativ kvalplats med tre omgångar kvar att spela.

Sigtunarännet planeras till den 15 februari

Sport Planeringen pågår inför årets Sigtunarännet. Trots en vinter som hittills inte varit optimal för skridskoåkning ser arrangören just nu förutsättningar för att kunna genomföra loppet.