Foto: Wings/Insändarbild

Tungt för Wings hemma mot Borlänge

Wings förlorade mot Borlänge med 1–5 på hemmaplan i en match där gästerna tog kontrollen tidigt.

Borlänge öppnade i högt tempo och tog ledningen redan i den fjärde minuten efter att Wings dragit på sig en utvisning. Kort därefter utökade Borlänge till 2–0, och första perioden blev en tuff start för hemmalaget som hade svårt att hänga med.

I andra perioden visade Wings bättre energi och lyckades reducera till 1–3 genom Oscar Sarhus efter ett snyggt powerplay. Wings skapade flera chanser och pressade tillbaka Borlänge, men trots långa anfall och bra spel i numerärt överläge lyckades de inte komma närmare i målprotokollet.

Den tredje perioden inleddes med optimism från Wings sida, men ett misstag gav Borlänge möjlighet att utöka till 4–1. Wings fortsatte kämpa och tog ut målvakten i slutminuterna i ett försök att reducera, men Borlänge fastställde slutresultatet 5–1 i tom bur med två sekunder kvar.

Pantzar spelar avgörande EM-kval

Basket Melwin Pantzar, med rötterna i Sigtuna BBK och numera spelandes för Bilbao i Spanien, är en av de spelare som kallats till herrlandslaget i basket inför de avgörande EM-kvalmatcherna.

EXTRA

Sevdah klar för högstaligan

Fotboll Det blev en händelserik och dramatisk match i Eriksdalshallen när Sevdah säkrade avancemang till landets högsta futsalliga efter en 3–2-seger mot Spårvägen.

damallsvenskan

Skånela föll med knapp marginal mot Kärra

Handboll Det blev en dramatisk tillställning i Vikingahallen när Skånela tog emot Kärra i Damallsvenskan. Trots en stark forcering i slutminuterna fick hemmalaget se sig besegrat med 30–31.

Sevdah kan säkra platsen i högsta futsalligan

Fotboll Ikväll väntar en spännande seriefinal i Rosershallen när Sevdah ställs mot Rågsved i kampen om seriesegern. Med avspark kl. 18.30 har Sevdah möjlighet att ta klivet upp i högsta futsalligan redan nu, om de tar hem segern.

hockeyettan

Wings föll mot Kalix i jämn match

Ishockey Wings inkasserade en knapp förlust mot Kalix i Hockeyettan efter 1–2 på hemmaplan inför 177 åskådare. Matchen blev precis så tuff som förväntat, och trots en stark insats räckte det inte hela vägen för Wings.

handbollsligan

Skånela pressade serieledaren

Handboll Skånela IF stod för en imponerande insats mot serieledarna Ystads IF i Vikingahallen, men det räckte inte hela vägen. Inför 315 åskådare bjöd Märstalaget på en kamp som var nära att sluta i en skräll.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening