Tung period fortsätter för Märsta IK – Förlust mot BKV Norrtälje

I torsdags föll Märsta IK borta mot BKV Norrtälje och har nu sju segerlösa matcher.

Märsta IK:s tunga period fortsätter efter en 2-0-förlust mot BKV Norrtälje i Division 3 Norra Svealand. Matchen, som spelades i veckan, var mållös i första halvlek. Men tidigt i andra halvlek nickade Samuel Palmér in 1-0 för hemmalaget Norrtälje.

Trots flera byten och försök att få in bollen i boxen lyckades Märsta IK inte få utdelning. Istället var det Norrtälje som ökade på till 2-0 med tio minuter kvar av matchen. Märsta IK lämnade planen utan mål och poäng, men med sju varningar i bagaget.

Efter åtta spelade matcher ligger Märsta IK nu på nedflyttningsplats, med endast sju gjorda mål och utan seger i de senaste sju matcherna. Nästa utmaning väntar på fredag då topplaget Bollstanäs gästar Märsta för en hemmamatch.

Texten genererades med en textrobot

Planer på tälthall för fotboll i Midgårdsdalen avbryts

Sport I en skrivelse som Kommunstyrelseförvaltningen tagit fram föreslås att den påbörjade förstudien för en tälthall för fotboll i Midgårdsdalen avbryts. Beslutet grundar sig på flera praktiska och ekonomiska hinder som tidigt framkommit i processen.

division 5

Rosersbergs IK ny serieledare i division 5

Sport Rosersbergs IK tog en tung seger i toppmötet borta mot Almunge och kliver därmed upp som ny serieledare i division 5. Laget toppar tabellen på målskillnad tillsammans med Enköpings IS.

Så gick det för bygdens lag på Gothia Cup

Sport Flera lokala lag har representerat Sigtuna kommun i årets Gothia Cup – världens största ungdomsturnering i fotboll – med blandade resultat men stort engagemang och internationella möten.

Jannis ger barn och unga gratis sommarläger

Sport Denna vecka samlas över 30 barn på Prästängarna i Sigtuna för att delta i "Hristocademy" – ett kostnadsfritt sommarläger med fokus på fotboll. Bakom initiativet står Jannis Hristofilopoulos, som även är tränare i Sigtuna IF och Skånela IF pojkar födda 2012.

division 4

Fjärde raka segern för Märsta IK

Sport Märsta IK fortsätter sin starka formkurva i division 4. I helgens möte med Sunnersta 2 kom lagets fjärde raka seger efter 2–1 hemma på Midgårdsvallen.

division 4

Märsta IK kvar som jumbo efter förlust mot Bälinge

Sport Märsta IK fick se sig besegrade med 2–0 borta mot Bälinge i lördagens match. Hemmalaget tog ledningen redan i den 15:e minuten genom Hannes Andersson, som även fastställde slutresultatet med sitt andra mål i den 70:e minuten.

U23-landslaget tränade i Märsta inför landskamper

Sport Sveriges U23-landslag i fotboll gjorde ett stopp i Märsta under måndagen för ett träningspass på SATS innan avfärd från Arlanda. Träningen är en del av förberedelserna inför två kommande landskamper mot Spanien och Italien.

division 4

Håbo FF besegrade Märsta IK med 3–0

Sport Håbo FF tog en klar seger på hemmaplan när laget besegrade Märsta IK med 3–0. Matchen avgjordes redan i den första halvleken där hemmalaget gick upp till en tvåmålsledning, båda målen signerade Lucas Madsen.