Tung period fortsätter för Märsta IK – Förlust mot BKV Norrtälje

I torsdags föll Märsta IK borta mot BKV Norrtälje och har nu sju segerlösa matcher.

Märsta IK:s tunga period fortsätter efter en 2-0-förlust mot BKV Norrtälje i Division 3 Norra Svealand. Matchen, som spelades i veckan, var mållös i första halvlek. Men tidigt i andra halvlek nickade Samuel Palmér in 1-0 för hemmalaget Norrtälje.

Trots flera byten och försök att få in bollen i boxen lyckades Märsta IK inte få utdelning. Istället var det Norrtälje som ökade på till 2-0 med tio minuter kvar av matchen. Märsta IK lämnade planen utan mål och poäng, men med sju varningar i bagaget.

Efter åtta spelade matcher ligger Märsta IK nu på nedflyttningsplats, med endast sju gjorda mål och utan seger i de senaste sju matcherna. Nästa utmaning väntar på fredag då topplaget Bollstanäs gästar Märsta för en hemmamatch.

Texten genererades med en textrobot

Så gick det för bygdens lag på Gothia Cup

Fotboll Flera lokala lag har representerat Sigtuna kommun i årets Gothia Cup – världens största ungdomsturnering i fotboll – med blandade resultat men stort engagemang och internationella möten.

Jannis ger barn och unga gratis sommarläger

Fotboll Denna vecka samlas över 30 barn på Prästängarna i Sigtuna för att delta i "Hristocademy" – ett kostnadsfritt sommarläger med fokus på fotboll. Bakom initiativet står Jannis Hristofilopoulos, som även är tränare i Sigtuna IF och Skånela IF pojkar födda 2012.

Tufft motstånd för Skånela i Svenska Cupen

Handboll Skånelas herrlag deltar även i år i ATG Svenska Cupen. I gruppspelet har laget lottats in i grupp 8 tillsammans med IF Hallby HK, Täby Centrum HK och Alingsås HK. Därmed väntar kvalificerat motstånd från Handbollsligan, både hemma och borta.

sommar i sigtuna kommun

Cricket samlar unga och vuxna

Sport Under lördagseftermiddagen samlades ett trettiotal ungdomar och vuxna i Märsta för att spela cricket – en sport som snabbt vinner mark även i Sverige.

Flest hole-in-ones hos Arlandastad GK

golf Under 2024 registrerades sex hole-in-ones på Arlandastad Golfklubb och en på Sigtuna Golfklubb, enligt statistik från Svenska Golfförbundet som sammanställts av Betting.se.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening