Johnny Johansson vid fullmäktige i december 2016Foto: Jamshid Jamshidi/Arkiv

Tung kritik från förre SD-kandidaten: Rösta inte SD lokalt

Johnny Johansson, fullmäktigeledamot och numera utesluten ur SD, riktar tung kritik mot sitt förra parti: - Jag hade inte röstat SD lokalt i alla fall, det är sandlådepolitik.

Johnny Johansson har suttit i fullmäktige den gångna mandatperioden för Sverigedemokraterna. I somras blev han utesluten. Något som han kallar för påhittade anklagelser mot honom.
– Det är påhitt, falsarier och lögner. Enligt den anmälan som finns skulle jag ha beställt reklam som föreningen inte beställt och som föreningen drabbats ekonomiskt av. Jag ska också ha behållit saker som tillhöt partiet trots att jag inte har rätt till det, berättar Johnny för märsta.nu

Använde partiets saker
Bakgrunden är att Johnny under sin tid som fullmäktigeledamot för SD hade tillgång till dator, telefon och printer från SD. Saker som han behöll fram tills dess att han blev utesluten.
– Jag behövde dem i mitt arbete som fullmäktigeledamot. Jag har lämnat tillbaka dem nu när jag fått besked om att jag blivit utesluten av medlemsutskottet.

Kupp under årsmötet
Röran började i vintras i samband med årsmötet som SD hade:
– Vi är normalt 20 personer på årsmötet, det brukar vara klart på en timme, nu kom det in ca 35 personer och på varje punkt var Nils Persson frågande till och ville ändra. Han gick sen runt till de nya och talade om för dem hur de skulle rösta, säger Johnny.

Det slutade med att Inga-Lill Björkman blev vald till ny ordförande och Nils Persson till vice ordförande.
– Jag har ifrågasatt Nils sätt att jobba under vinter, bland annat ville han att vi i styrelsen skulle få dela på 36 000 kronor av partistödet i samband med jul för att det vore bra med ”extrapengar till jul”. Så kan man inte jobba sa jag, det är ju skattebetalarnas pengar som vi ska använda på ett bra sätt, inte för att dela ut pengar lagom till jul.

Enligt medlemsutskottet ska han även ha hotat med att skriva kritiska insändare om SD och att han spelat in en ljudupptagning där han kritiserat SD Sigtuna:
– Det stämmer inte, jag önskade den nya styrelsen lycka till i Radio Sigtuna, ett program som jag haft sen strax före kyrkovalet. Nu har styrelsen beslutat att plocka bort det under valåret dessutom.

Kvarstår på valsedeln
Trots uteslutningen så kvarstår Johnny på plats 2 på valsedeln. Det innebär sannolikt att han kommer in på ett SD-mandat, idag har partiet fem mandat:
– Jag kandiderar men mitt budskap till väljarna är att inte rösta SD i Sigtuna. Jag står bakom partiet i Riksdagen men i kommunen så är det sandlådepolitik.

”Alla påståenden är fel”
I ett mail till märsta.nu avfärdar styrelsen i SD Sigtuna kritiken från Johnny Johansson. Alla hans påståenden sägs vara felaktiga. Man poängterar att årsmötet följde stadgar och regler som finns.

Enligt SD Sigtuna känner Johnny ett hämndbegär eftersom han inte fått förnyat förtroende. Hans uppmaning om att rösta emot SD glädjer motståndarna menar styrelsen:
– Gällande trovärdigheten hos denna individ så får folk dra egna slutsatser av den uttalade intentionen att i fyra år rösta emot partiet vars valsedel man själv är med på. I vilken kontext som påståendena presenteras är också värt att begrunda. Vårt svar är att samtliga påståenden är felaktiga, står det i mailet från styrelsen.

valet2026

Lokalt stöd för Liberalernas nya linje

Nyheter Liberalerna i Sigtuna kommun har fortsatt stöd för partiledningen och partiledare Simona Mohamsson efter den nya linjen gentemot Sverigedemokraterna som presenterades förra veckan.

EXTRA

Förslag om ny idrotts- och eventarena på Midgårdsfältet

Nyheter Kommunledningen har lagt ett förslag om att bygga en ny idrotts- och evenemangsarena på Midgårdsfältetet. Beslut fattas på kommunstyrelsen i mitten av april: - Sigtuna kommun ska skapa goda förutsättningar som möjliggör en meningsfull fritid för invånarna och tack vare den starka ekonomi som vi skapat kan vi nu göra det här, säger Mattias Askerson (M), kommunstyrelsens ordförande, till märsta.nu

regionsvalet

Längst väntetider till BUP i Stockholm

Nyheter Stockholms barn och ungdomar har lägst andel i landet som får tid hos barn- och ungdomspsykiatrin inom vårdgarantins gräns på 30 dagar. Det visar ny statistik från Sveriges Kommuner och Regioner.

Humlegården kan bli ny träffpunkt

Nyheter Humlegården föreslås utvecklas till en gemensam träffpunkt med bland annat bibliotek och kontaktcenter. Det framgår av en förstudie som nu har presenterats för kommunen.

valet2026

Lokala V-politiker på riksdagslistan

Nyheter Vänsterpartiet Märsta–Sigtuna får två representanter på partiets riksdagslista inför valet 2026. Leo Ahmed och Marta Aguirre har nominerats till listan som fastställdes vid en valkonferens i slutet av januari.

valet2026

Askerson etta på Moderaternas lista

Nyheter Moderaterna har fastställt sin lista till fullmäktige, den toppas inte oväntat av kommunstyrelsens ordförande Mattias Askerson - Jag tackar för förtroendet att få toppa listan och tycker det är väldigt positivt att vi har en så bra mix av både nya och erfarna kandidater, säger han i ett uttalande.