Foto: Magnus Granhagen

Tufft bortamöte för Skånela ikväll

Ikväll möter Skånela Hammarby i ett hett bortamöte: - Känslan är att vi har allt att vinna mot Hammarby på bortaplan, säger tränare Jimmy Karlsson till klubbens hemsida.

Skånela är femma i Allsvenskan efter fem omgångar, det är rekordjämt i tabellen och bara två poäng skiljer upp till ettan AIK. PÅ fredagkvällen möter Skånela Hammarby på bortaplan. Hammarby skuggar Skånela bara en poäng bakom. Enligt Skånelas Jimmy Karlsson är det en av de svåraste bortamatcherna som stundar.
– På deras hemmaplan är dom svårspelade och ofta bra. Vi är självklart medvetna om att dom är duktiga men det är vi också. Vi lyckades senast mot Aranäs at ta poäng utan att imponera och det är en styrka, uppger Karlsson på Skånelas hemsida.

Jimmy Karlsson vill att Skånela ska spela respektlöst och njuta av kullisen som Eriksdalshallen erbjuder. Han hoppas även att många skånelaiter tar sig till hallen för att se matchen. Jimmy själv har ett förflutet i Hammarby och vet vad det handlar om när det gäller spel i Eriksdalshallen.

bildextra

Så blir nya handbollsarenan

Handboll Planerna på en ny arena vid Vikingafältet tar ett steg framåt. Kommunstyrelsens samhällsbyggnadsutskott gav klartecken till ärendet den 31 mars.

Mårtensson blir assisterande sportchef i Örebro Hockey

Ishockey Örebro Hockey förstärker sin sportsliga ledning och välkomnar Tony Mårtensson som ny assisterande sportchef. Mårtensson, ursprungligen från Märsta och boende i Sigtuna, har de senaste åren arbetat i Linköpings organisation som sportchef.

Kim Taekwondo med starka prestationer på Slovenia Open

kampsport I helgen deltog Kim Taekwondo i Slovenia Open G2 i Ljubljana med landslagsaktuella Izabella Källstrand och Nazaah Waliullah, samt Tea Karlberg som debuterade i ny viktklass. Tävlingen är G2-klassad, vilket innebär att det delas ut dubbla rankingpoäng jämfört med G1.

EXTRA

Anthony Nyberg matchhjälte för Karlskoga

Ishockey Märstasonen Anthony Nyberg fick en oväntad chans i Hockeyallsvenskan – och tog den. När han vaktade målet mot Modo på söndagen svarade han för 17 räddningar på 18 skott och hyllades efteråt som matchhjälte.

Jesper Wahlberg kan bli Årets cyklist

Cykel Jesper Wahlberg från Märsta BMX är en av de 13 nominerade till utmärkelsen Årets cyklist 2025. Nu öppnar omröstningen där allmänheten kan vara med och påverka vilka som prisas.