Kristoffer Tamsons (M) TrafikregionrådFoto: Pressbild

Trygghetssatsning i kollektivtrafiken

Moderaterna i Region Stockholm meddelar att det är klart med ett avtal gällande trygghet i kollektivtrafiken med en trygghetsstyrka på över 1000 personer.

Trafikregionrådet Kristoffer Tamsons (M) meddelar att Region Stockholm gjort klart med en upphandling där mer än 1000 personer ska arbeta med trygghet inom kollektivtrafiken.
– Detta är en historisk trygghetssatsning för fler ordningsvakter i kollektivtrafiken under kommande år. I takt med kollektivtrafikens utbyggnad och samhällsutvecklingen ska SL utöka sitt trygghetsarbete. Upphandlingarna innebär startskottet för en total uppskalning av SL:s trygghetsstyrka, med ordningsvakter och trygghetsvärdar, som uppgår till över 1000 personer, säger Tamsons (M) i ett pressmeddelande

Satsningen görs för att svara upp mot brottslighet och otrygghet som breder ut sig i samhället enligt Tamsons samt att det saknas tunnelbanepolis.
– Fler ordningsvakter gör att vi kan öka tryggheten i Stockholm och mota otryggheten i dörren.

SL ökar antalet vakter med 25 procent, det handlar om både trygghetsvärdar och ordningsvakter. Man kommer även införa en ny typ av patrull med mobila insatsteam som kommer komplettera vakterna där det finns behov,

Liberalerna vill se tandvård som en del av sjukvården

Politik Liberalerna i Stockholms län föreslår att tandvården fullt ut ska integreras i det svenska hälso- och sjukvårdssystemet. Förslaget antogs vid partiets förbundsårsmöte under helgen och syftar till att göra tandvården billigare och mer tillgänglig.

Nytt samarbete för att främja ungas läsning

Nyheter Sigtunastiftelsen och Handelsbanken Sigtuna inleder ett nytt samarbete för att stärka barn och ungas läsintresse. Med ett bidrag på 25 000 kronor per år under 2025 och 2026 ska Sigtunastiftelsens bibliotek kunna köpa in mer barn- och ungdomslitteratur.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening