Skånela IF har spikat truppen för laget som ska spela Damallsvenskan kommande säsong.
Med tre nyförvärv de senaste dagarna har Skånela spikat truppen som ska spela i Allsvenskan kommande säsong. Kinga Kozdra, 21, lämnar GUIF Eskilstuna för spel i märstaklubben: – Det kändes som rätt beslut där jag kan få den utvecklingen som jag strävar efter. Mitt nästa steg är att utvecklas till en riktigt bra och skicklig kantspelare för att sedan kunna nå så högt som möjligt inom handbollen. Den bilden jag har fått hittills är ett spel som jag tror på och kommer trivas bra i, och på så sätt kunna bidra med mycket, säger Kinga i ett uttalande.
Två andra som kommer in är Fanny Wärnmark och Felicia Angervall, Wärnmark en hemvändare medan Angervall kommer in från Täby. Dessutom kritar Sofia Kou Aune på ett kontrakt. – När klubben berättade för mig om den nystart som sker i Skånelas damverksamhet kändes det spännande och kul, och där kände jag att den resan vill jag vara med på. Därför känns det kul att få spela ytterligare ett år i Skånela och få vara med och bidra. Klubben ligger mig varmt om hjärtat och jag kände att det var lite för tidigt att tacka för mig ännu. Jag är peppad på ännu en säsong i den röda tröjan och hoppas ni också är taggade på att heja fram oss till massa poäng hemma i borgen, uppger Sofia Kou Aune.
Handboll Skånelas damjuniorer tog sig vidare i USM efter helgens spel i Uppsala. Laget vann samtliga fyra matcher i grupp 15, mot Uppsala, Boden, Hellton och Tallen, och säkrade därmed en direktplats till steg 3.
Handboll Skånela IF har beviljats projektstöd från Allmänna arvsfonden för satsningen Skånela Drive In. Projektet startar den 1 januari 2026 och pågår i tre år.
Handboll Skånela rivstartade säsongen i herrallsvenskan genom att besegra Enköping med klara siffror. Redan i paus stod det 21–13 i Vikingahallen, och till slut skrevs segersiffrorna till 36–23.
Fotboll Rosersbergs IK tog en tung seger i toppmötet borta mot Almunge och kliver därmed upp som ny serieledare i division 5. Laget toppar tabellen på målskillnad tillsammans med Enköpings IS.
Fotboll Förre sigtunabon Martin Qvarnmans Möller tar över FC Rosengård i Damallsvenskan. Han kommer närmast från ett uppdrag som tränare för U23-landslaget.
Handboll Skånela IF lanserar en ny satsning riktad till de allra yngsta barnen i kommunen. Den 21 september startar verksamheten Skoj med Boll, som vänder sig till barn födda 2022–2024.
Handboll Jesper Östlund från Märsta tar över som ny förbundskapten för Kosovos herrlandslag i handboll. Östlund, som har en bakgrund både som spelare och tränare i Skånela, är numera tränare för Hallby i den svenska högstaligan – ett uppdrag han kommer att kombinera med sitt nya ansvar för Kosovos landslag.
kampsport Märstasonen Oscar Evans, som tävlar för Knivsta Judoklubb, tog hem guldet i -60 kilosklassen för U16 när Crakow Judo Open avgjordes i Polen den gångna helgen.
Friidrott I helgen avgjordes Veteran-SM i friidrott på Göingevallen i Hässleholm. Tävlingen lockade 765 deltagare som tillsammans stod för över 2 000 starter – många i flera olika grenar.
Friidrott IFK Märstas Magnus Andervin stod som segrare i längdhoppet under årets Finnkamp, där veteraner deltog i utvalda grenar. I klassen M50 vann han på ett nytt personligt rekord, 6,06 meter.
Basket När Sveriges herrlandslag i basket samlas i Tammerfors inför EM-premiären mot Finland den 27 augusti finns Sigtunafostrade Melwin Pantzar med i truppen.