Foto: Daniel Iskandar

Trots fler behöriga lärare – Skolorna i kommunen har lägst behörighet i länet

Andelen behöriga lärare i skolorna i kommunen ökade men är fortsatt lägst i hela länet enligt en ranking som Sveriges Lärare har gjort.

Andelen behöriga lärare i grundskolan i Sigtuna kommun ökade med sex procentenheter under förra året. Det visar ny statistik från Skolverket som Sveriges Lärare analyserat.

I oktober 2024 hade 65 procent av lärarna i kommunens grundskolor lärarlegitimation och behörighet i minst ett ämne. Året innan låg siffran på 59 procent. Totalt handlar det om 221 av 341 heltidstjänster, vilket motsvarar 388 lärare.

Trots ökningen har Sigtuna kommun den lägsta lärarbehörigheten i hela Stockholms län och ligger på plats 224 av landets 290 kommuner.

I landet som helhet har lärarbehörigheten också ökat något – från 71,5 till 72,6 procent. Vadstena har högst lärarbehörighet i Sverige med 91 procent, medan Övertorneå har lägst på 44 procent.

Statistiken visar att 18 av 26 kommuner i Stockholms län har haft en ökning i lärarbehörigheten det senaste året. Sigtuna är en av kommunerna med störst förbättring. Skolorna med högst behörighet i kommunen är Sätunaskolan, Råbergsskolan och S:t Pers skola. Lägst är behörigheten i Bergius, Väringaskolan och Skepptuna.

Sök lärarbehörighet – Skola för skola i kommunen

Liberalerna vill se tandvård som en del av sjukvården

Politik Liberalerna i Stockholms län föreslår att tandvården fullt ut ska integreras i det svenska hälso- och sjukvårdssystemet. Förslaget antogs vid partiets förbundsårsmöte under helgen och syftar till att göra tandvården billigare och mer tillgänglig.

Nytt samarbete för att främja ungas läsning

Nyheter Sigtunastiftelsen och Handelsbanken Sigtuna inleder ett nytt samarbete för att stärka barn och ungas läsintresse. Med ett bidrag på 25 000 kronor per år under 2025 och 2026 ska Sigtunastiftelsens bibliotek kunna köpa in mer barn- och ungdomslitteratur.

Tonåringar i mindre bråk under natten

Blåljus Flera tonåringar var inblandade i ett mindre bråk i Steningehöjden natten mot måndag. Polisen kallades till platsen, men inga skador rapporterades och inget brott misstänks.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening