Foto: Daniel Iskandar

Trots fler behöriga lärare – Skolorna i kommunen har lägst behörighet i länet

Andelen behöriga lärare i skolorna i kommunen ökade men är fortsatt lägst i hela länet enligt en ranking som Sveriges Lärare har gjort.

Andelen behöriga lärare i grundskolan i Sigtuna kommun ökade med sex procentenheter under förra året. Det visar ny statistik från Skolverket som Sveriges Lärare analyserat.

I oktober 2024 hade 65 procent av lärarna i kommunens grundskolor lärarlegitimation och behörighet i minst ett ämne. Året innan låg siffran på 59 procent. Totalt handlar det om 221 av 341 heltidstjänster, vilket motsvarar 388 lärare.

Trots ökningen har Sigtuna kommun den lägsta lärarbehörigheten i hela Stockholms län och ligger på plats 224 av landets 290 kommuner.

I landet som helhet har lärarbehörigheten också ökat något – från 71,5 till 72,6 procent. Vadstena har högst lärarbehörighet i Sverige med 91 procent, medan Övertorneå har lägst på 44 procent.

Statistiken visar att 18 av 26 kommuner i Stockholms län har haft en ökning i lärarbehörigheten det senaste året. Sigtuna är en av kommunerna med störst förbättring. Skolorna med högst behörighet i kommunen är Sätunaskolan, Råbergsskolan och S:t Pers skola. Lägst är behörigheten i Bergius, Väringaskolan och Skepptuna.

Sök lärarbehörighet – Skola för skola i kommunen

Lokala liberaler på landsmötet i Karlstad

Politik Liberalerna i Sigtuna – Lars Naur, Helen Kavanagh Berglund och Bo Danielsson – deltar under hela dagen på partiets landsmöte för att rösta, debattera och bevaka frågor som påverkar både partiet nationellt och utvecklingen i Sigtuna kommun.

video

Bolid över Rosersberg

Nyheter En så kallad bolid drog in över Rosersberg under natten. Fenomenet kunde skådas strax före midnatt på fredagen.