Rosersberg - Vid en olycka på måndagen vid 17.50 har två fordon, en personbil och en traktor, blivit tvungna att bärgas från olycksplatsen. Enligt polisen kan upp till tre personer ha skadats och eventuellt behöver de föras till sjukhus för vård.
Olyckan inträffade vid 17.50 på måndagen på Norrsundavägen, och involverade två fordon, en personbil och en traktor. Orsaken till olyckan och händelseförloppet utreds för närvarande av polisen, och detaljer kring händelsen är ännu inte tillgängliga. Räddningstjänsten och ambulanspersonal kallades omedelbart till olycksplatsen för att ge vård och eventuellt transportera skadade personer till sjukhus. Enligt polisen kan upp till tre personer ha skadats, men omfattningen av deras skador är ännu okänd.
Båda fordonen, som utgör viktiga bevis i utredningen av olyckan, kommer att bärgas från platsen för att underlätta det fortsatta utredningsarbetet. Polisen uppmanar eventuella vittnen till olyckan att kontakta dem med information som kan bidra till att klarlägga händelseförloppet.
Blåljus Trafiken på E4 i södergående riktning påverkas kraftigt efter en olycka i höjd med Knivsta under förmiddagen på lördagen. Flera fordon var inblandade i en så kallad kökrock.
Nyheter Ingress: PRO:s årliga prisundersökning av matkassar visar fortsatt stora skillnader i matpriser runt om i landet. I årets kartläggning deltog dock inga butiker i Sigtuna, Märsta eller Rosersberg.
Politik Vänsterpartiet i Märsta–Sigtuna har träffat märstabon Ayla och hennes familj för att uppmärksamma konsekvenserna av dagens migrationsregler. Partiet menar att hennes situation visar behovet av en mer långsiktig och rättssäker migrationspolitik.
Politik Moderaterna har fastställt sin lista till fullmäktige, den toppas inte oväntat av kommunstyrelsens ordförande Mattias Askerson - Jag tackar för förtroendet att få toppa listan och tycker det är väldigt positivt att vi har en så bra mix av både nya och erfarna kandidater, säger han i ett uttalande.
Politik Liberalerna i Sigtuna kommun har lämnat in både en fråga till kommunfullmäktige och ett initiativärende till utbildningsnämnden om möjligheten att använda statliga bidrag för att införa eller utveckla tvålärarsystem i grundskolan.
Nyheter Antalet vuxna i Sigtuna kommun med skulder hos Kronofogden har ökat under de senaste åren. Vid årsskiftet 2025/2026 hade 2 519 personer skulder, jämfört med 2 000 under pandemiåret 2020.
Nyheter Antalet anmälda vapenlagsbrott ökade i Sigtuna kommun under 2025, samtidigt som flera andra brottstyper minskade. Det visar en genomgång av Brottsförebyggande rådets preliminära statistik som Newsworthy har gjort.
Nyheter Under kvällen inträffade en singelolycka på Bilbyvägen, väg 915, mellan Bärmö och Sigtuna industriområde. Räddningstjänsten ryckte ut till platsen.
Blåljus Polisen spärrade av ett område i Sätuna med anledning av ett misstänkt farligt föremål. En förundersökning om förberedelse till allmänfarlig ödeläggelse har inletts.