Foto: Genrebild/Jamshid Jamshidi

Tre till sjukhus efter trafikolycka i Rosersberg

Rosersberg - Vid en olycka på måndagen vid 17.50 har två fordon, en personbil och en traktor, blivit tvungna att bärgas från olycksplatsen. Enligt polisen kan upp till tre personer ha skadats och eventuellt behöver de föras till sjukhus för vård.

Olyckan inträffade vid 17.50 på måndagen på Norrsundavägen, och involverade två fordon, en personbil och en traktor. Orsaken till olyckan och händelseförloppet utreds för närvarande av polisen, och detaljer kring händelsen är ännu inte tillgängliga. Räddningstjänsten och ambulanspersonal kallades omedelbart till olycksplatsen för att ge vård och eventuellt transportera skadade personer till sjukhus. Enligt polisen kan upp till tre personer ha skadats, men omfattningen av deras skador är ännu okänd.

Båda fordonen, som utgör viktiga bevis i utredningen av olyckan, kommer att bärgas från platsen för att underlätta det fortsatta utredningsarbetet. Polisen uppmanar eventuella vittnen till olyckan att kontakta dem med information som kan bidra till att klarlägga händelseförloppet.

Denna text genererades med en textrobot

valet2026

Askerson etta på Moderaternas lista

Politik Moderaterna har fastställt sin lista till fullmäktige, den toppas inte oväntat av kommunstyrelsens ordförande Mattias Askerson - Jag tackar för förtroendet att få toppa listan och tycker det är väldigt positivt att vi har en så bra mix av både nya och erfarna kandidater, säger han i ett uttalande.

Fler vapenbrott – narkotikabrotten minskar

Nyheter Antalet anmälda vapenlagsbrott ökade i Sigtuna kommun under 2025, samtidigt som flera andra brottstyper minskade. Det visar en genomgång av Brottsförebyggande rådets preliminära statistik som Newsworthy har gjort.

Singelolycka på Bilbyvägen

Nyheter Under kvällen inträffade en singelolycka på Bilbyvägen, väg 915, mellan Bärmö och Sigtuna industriområde. Räddningstjänsten ryckte ut till platsen.