Foto: Jamshid Jamshidi/Arkiv

Tre skadade efter olycka i höjd med Norrtil

Efter olyckan på väg 263 i höjd med Norrtil fick tre personer föras till sjukhus. Vägen är fortsatt avstängd.

Det var vid 7.30-tiden som en personbil och buss krockade vid Norrtil. Tre personer skadades och fick föras till sjukhus. Samtliga tre färdades i bilen. Polisen och räddningstjänst arbetade intensivt på platsen och vägen är fortsatt avstängd. Polisen uppger att det är mycket halt förbi platsen. En anmälan om vållande till kroppsskada och vårdslöshet i trafik upprättades. Ärendet utreds nu av polisen.

stormen anna

Ovädret Anna är över

Notiser SMHI har plockat bort vädervarningen för kommunen och östra Svealand. Ovädret Anna påverkar inte längre kommunen eller resterande del av Uppland.

Stormen Anna

Stor påverkan på flyget

Nyheter Flygtrafiken vid Arlanda påverkas av stormen Anna, som för med sig kraftigt vinterväder och omfattas av en orange varning i delar av Sigtuna kommun.

vädervarning

Trafikverket varnar: Ge dig inte ut i trafiken på Nyårsdagen

Notiser Trafikverket går nu ut och varnar för att trafiken kan bli riktigt besvärlig i Sigtuna kommun under torsdagen och fredagen. Prognosen visar på mycket snö i kombination med kraftig vind, och myndigheten uppmanar bilister att stanna hemma om resan inte är nödvändig.

Markbrand vid E4 i Rosersberg

Blåljus En markbrand bröt under tisdagsmorgonen ut i närheten av E4 mellan Märsta och Rosersberg. Räddningstjänsten var snabbt på plats och branden kunde släckas inom kort.