Insatsen på Västra Bangatan drog nästan 30 000 totala besök. Foto: Jamshid Jamshidi
Tre nya rekord för märsta.nu
I juli noterade märsta.nu tre nya rekord, dels ett veckorekord men även besöksrekord för unika och totala läsare.
Semestermånaden juli är ingen lugn månad nyhetsmässigt. märsta.nu noterade totalrekord för besök på en vecka 17-23 juli då 85 973 besök räknades in, dock stod sig rekordet för unika besök på en vecka som är ca 50 000 från slutet av december 2015. Juli innebar också rekord för unika och totala besök för juli månad med 62 500 unika och 236 000 totala.
Mest drog som väntat bevakningen av insatsstyrkan på Västra Bangatan med 29 500 visningar. Därefter artikeln om Märsta som högriskområde för terrorrekrytering med 7200 läsningar.
Nyheter Antalet serveringstillstånd i Sigtuna kommun har minskat det senaste året. Jämfört med många andra kommuner har Sigtuna också relativt få krogar sett till befolkningen.
Notiser På lördag arrangeras ett rullande luciatåg där kommunens arbetsmaskiner smyckas med ljus och juldekorationer. Färden går genom Rosersberg, Märsta, Valsta och Sigtuna under eftermiddagen och kvällen.
Politik PFAS-halterna i Oxundasjön och Rosersbergsviken fortsätter att vara ett miljöproblem i Sigtuna kommun, enligt ett pressmeddelande från Liberalerna.
Nyheter Flera kommuner i Stockholms län arbetar aktivt med att kontrollera försäljningen av nikotinprodukter till minderåriga. Men enligt Folkhälsomyndighetens senaste tillsynsrapport genomförde 17 av länets 26 kommuner inte ett enda kontrollköp under 2023. Sigtuna är en av dem.
Nyheter En kvinna i Sigtuna fick vänta i över fyra år på ett slutligt beslut om personlig assistans, trots upprepade domstolsbeslut till hennes fördel. Justitieombudsmannen riktar nu skarp kritik mot kommunens hantering, rapporterar SVT.
Nyheter Den 14 december införs vintertidtabellen i SL-trafiken. Flera busslinjer i Sigtuna kommun får förändrade körvägar och utökade avgångar när den årliga tidtabellskorrigeringen träder i kraft.
Blåljus märsta.nu rapporterade tidigare i veckan om Valsta är med i kartläggningen "Utsatta områden". Men Valstas status har ändrats från "riskområde" till "utsatt område"