Foto: Pressbild/Norwegian

Tre nya linjer från Arlanda till våren

Norwegian lanserar tre nya rutter från Arlanda med start våren 2020.

Norwegian meddelar på måndagen att det med start våren 2020 kommer tre nya linjer från Arlanda. Det norska flygbolaget ska starta rutter till Palanga i Litauen, Gdansk i Polen och Tivat i Montenegro.
– Vi välkomnar satsningen som Norwegian gör på Stockholmsregionen genom att öppna ytterligare utrikeslinjer från Arlanda. Intresset för den östeuropeiska marknaden växer alltmer. De nya linjerna ger bättre tillgänglighet till närliggande destinationer och våra grannländer i Baltikum vilket är viktigt för både privat- och affärsresenärer, säger Elizabeth Axtelius, flygmarknadsdirektör på Swedavia.

Norwegian uppger att det finns ett stort intresse för att upptäcka Östeuropa och att man därför är glada över att man kan erbjuda nya destinationer för resenärer i hela Skandinavien. Arlanda-Gdansk kommer att trafikeras fyra gånger i veckan, till Palanga blir det trafik två gånger i veckan och Tivat en gång i veckan.

Företagare i kommunen mer nöjda med upphandlingar

Näringsliv Resultatet från årets Insikt-undersökning visar att företagares nöjdhet med kommunens upphandlingar har ökat från 62 till 68 på en 100-gradig skala. Kommunen placerar sig därmed över snittet i Stockholms län, och bemötandet lyfts särskilt fram som positivt.

Arlandas utveckling stärker Swedavias resultat

Näringsliv Arlandas utveckling och ökade kommersiella utbud har haft stor betydelse för Swedavias förbättrade resultat under årets första kvartal. Trots en viss nedgång i det totala antalet resenärer bidrog satsningar vid Arlanda till ökad nettoomsättning och stärkt kassaflöde för flygplatsbolaget.

Ny djurbutik öppnar i Arlandastad

Näringsliv Den 2 maj öppnar en ny Arken Zoo-butik i Arlandastad, Märsta. Etableringen är en del av kedjans expansionsplan för 2025 och blir ett tillskott för husdjursägare i kommunen.

100 nya hyresrätter när Stationsgatan 4 byggs om

Näringsliv Fastigheten på Stationsgatan 4 i Märsta har fått ny ägare. Storsala har, i samarbete med Lindesberg’s Bygg AB, köpt kontorsfastigheten av HSB Stockholm. Planen är att bygga cirka 100 hyresrätter på platsen, med en total boarea på 4 800 kvadratmeter.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening