Foto: Genrebild/Jamshid Jamshidi

Tre misshandlade på Södergatan

Tre personer misshandlades under natten och polis fick tillkallas till Södergatan: - Två av dem fick uppsöka sjukhus, säger Towe Hägg vid Polisen regionledningscentral.

Ambulans åkte först till Södergatan vid 4-tiden i morse. Ambulanspersonalen tillkallade då polispatrull eftersom det rörde sig om misshandel av flera personer. Tre personer har uppget för polisen att de misshandlats:
– När patrullen kommer fram är ingen kvar, två får åka till sjukhus, säger Towe Hägg vid Polisen.

Omständigheterna är oklara i skrivande stund då polisen ska utreda händelsen, men det ska bara röra sig om misshandel och ingen grov misshandel. Skadorna på de två som fördes till sjukhus är okända för redaktionen.

stormen anna

Ovädret Anna är över

Notiser SMHI har plockat bort vädervarningen för kommunen och östra Svealand. Ovädret Anna påverkar inte längre kommunen eller resterande del av Uppland.

Stormen Anna

Stor påverkan på flyget

Nyheter Flygtrafiken vid Arlanda påverkas av stormen Anna, som för med sig kraftigt vinterväder och omfattas av en orange varning i delar av Sigtuna kommun.

vädervarning

Trafikverket varnar: Ge dig inte ut i trafiken på Nyårsdagen

Notiser Trafikverket går nu ut och varnar för att trafiken kan bli riktigt besvärlig i Sigtuna kommun under torsdagen och fredagen. Prognosen visar på mycket snö i kombination med kraftig vind, och myndigheten uppmanar bilister att stanna hemma om resan inte är nödvändig.

Markbrand vid E4 i Rosersberg

Blåljus En markbrand bröt under tisdagsmorgonen ut i närheten av E4 mellan Märsta och Rosersberg. Räddningstjänsten var snabbt på plats och branden kunde släckas inom kort.