Allt fler kommuner gör som Sigtuna och anlitar väktare för att upprätthålla trygghetskänslan i det offentliga rummet. Foto: Arkivbild/Jamshid Jamshidi
Tre miljoner för väktare
Sigtuna kommun är en av 65 kommuner i landet som anlitar privata vaktbolag för patrullering: - Den synliga polisiära resursen i kommunen har efterhand minskat, och behovet av uniformerad personal som gör att invånarna känner trygghet har i och med det ökat. Då har kommunen inte så många andra alternativ än att vända sig till vaktbolag, säger Thomas Mileborn, säkerhetschef i Sigtuna kommun, till SR Ekot som gjort undersökningen.
65 kommuner av tillfrågade 208 av SR Ekot anlitar privata vaktbolag. Sigtuna är en av dessa och här uppgår summan för så kallade trygghetsväktare till omkring 3 miljoner kronor. Behovet har ökat inte bara i Sigtuna kommun enligt Björn Ericsson, branschexpert vid arbetsgivareorganisationen Almega Säkerhetsföretagen. De senaste åren har allt fler upphandlingar inom området genomförts: – Jag läser alla upphandlingar som berör bevakning, och just trygghetsfrågan har hamnat i fokus mer än någonsin. Man vill ha väktare i kommunerna för att förebygga brott och skapa trygghet, uppger Björn Ericsson.
Om utvecklingen beror på minskad polisiär närvaro eller inte vill Lars Tonneman, chef för polisens förvaltningsrätt, inte kommentera. Han konstaterar dock att uppgifter som kräver ingripande av uniformerad polis ökat: – Här blir både utryckningstid och ingripandetid en arbetsuppgift som vi inte hade för 5-10 år sedan. Och blir det fler arbetsuppgifter som kräver ingripanden blir det mindre resurstid över till annat.
Politik Socialdemokraterna i Sigtuna har beslutat om sitt valprogram inför valet 2026. Programmet bygger på tre prioriterade områden: skola, arbetsmarknad och trygghet.
Blåljus En trafikolycka på E4 under morgonen skapar stora problem i trafiken i riktning mot Uppsala. Olyckan inträffade mellan trafikplatserna Rotebro och Bredden.
Nyheter Det blev en rejäl upprensning i Rosersbergs industriområde under söndagen. Ett 25-tal spelare från Sigtuna Märsta United, tillsammans med föräldrar, gick igenom delar av området och plockade skräp längs vägar och diken.
Nyheter Arbetslösheten i Sigtuna kommun sjunker något. I mars var 8,8 procent av invånarna inskrivna som arbetssökande, en minskning jämfört med samma månad i fjol, enligt Newsworthy.
Politik Märstabon Marta Aguirre har valts om som ordinarie ledamot i Vänsterpartiets partistyrelse. Beslutet togs under partiets kongress i Örebro den 17–19 april.
Politik Miljöpartiet vill förlänga giltighetstiden för SL:s enkelbiljett från 75 till 90 minuter. Förslaget är en del av partiets politik inför valet i Region Stockholm.
Politik Nu börjar listorna inför höstens val till kommunfullmäktige i Sigtuna att bli klara. Totalt finns 220 kandidater från 14 partier registrerade hittills, enligt Newsworthys sammanställning.
Politik Valdeltagandet i Sigtuna kommun sjönk i senaste riksdagsvalet och bröt därmed en lång uppåtgående trend, enligt siffror som Newsworthy tagit fram.
Nyheter En ny studie från SLU visar att PFAS-halterna i svensk konsumtionsmjölk i stort sett är mycket låga eller inte mätbara. Det gäller även i områden nära platser där brandskum tidigare använts, som kring Arlanda och Rosersberg.