Foto: Jamshid Jamshidi

Tre märstabor åtalas för grov våldtäkt

Tre märstabor åtalas för den grova våldtäkten på Lyckostigen, de misshandlade och förgrep sig på kvinnan trots att hon stundtals var avsvimmad.

2:a mars kallades polis till Lyckostigen med anledning av en våldtäkt. Ganska omgående greps lägenhetsinnehavaren och kort därpå även två andra män som är hemmahörande i Märsta. De tre turades om att våldta en kvinna, trots att hon svimmade upprepade gånger upphörde inte våldtäkten. De tre ska även ha misshandlat henne, enligt åtalet ska de inblandade ha turats om att hålla fast henne medan en tredje förgrep sig på henne. En av de misstänkta tog också strypgrepp på kvinnan, åklagaren skriver i stämningen att kvinnan var i en särskilt utsatt position då hon var påverkar av droger samt att hon inte förmått värja sig eller kunnat tillkalla hjälp. Kvinnan ådrog sig blåmärken i ansiktet och på kroppen samt även sprickor i underlivet och slemhinnesskador i munnen. Attunda tingsrätt har avsatt två dagar till förhandlingen. De tre misstänkta är fortsatt häktade tills dess rättegången hållits då domaren beslutar om de ska släppas eller kvarstå i väntan på dom.

Daniel Iskander
Jamshid Jamshidi

Nu kommer Polisens Trygghetsmätning

Nyheter Just nu skickar Polisen ut årets trygghetsmätning till invånare i Sigtuna kommun. Har du fått enkäten i brevlådan? Då kan dina svar påverka tryggheten där du bor.

Högsta sommarjobbslönerna finns i kommunen

Nyheter Sigtunas gymnasieungdomar hör till de som tjänar mest på sina sommarjobb – men det är inte särskilt många som faktiskt jobbar. Det visar nya siffror från Statistiska centralbyrån (SCB).

Förslag: Bygg en boulebana i Sätunaparken

Notiser En boende vid Sätunaparken vill att kommunen bygger en boulebana – något som många äldre i området skulle ha glädje av, menar personen bakom förslaget. Nu ska kommunfullmäktige ta ställning till idén den 17 juni.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening