Victor Levén visar fin form inför Uppsala CupenFoto: Rosersbergs IK/Pernilla Sandsund

Tre mål av Levén mot Rotebro

Rosersberg mötte Rotebro på tisdag kväll och fick 3-3 efter sen kvittering av Victor Levén.

Rosersbergs fina svit av segrar under försäsongen var bara sekunder från att brytas, med 20 sekunder kvar låg bollen djupt nere i Rosers zon och man hade dessutom två man utvisade. Fyra sekunder senare hade Victor Levén just hoppat ut från sin utvisning och satt 3-3. Hans tredje mål för kvällen dessutom.

Det var en match som inleddes i högt tempo och Rotebro ledde både 2-0 och 3-2. Sportchefen Fredrik Raschke är på det stora hela nöjd med matchen med tanke på förutsättningarna i att bara 18 spelare var tillgängliga och att unga Isac Leonardo och Gustav Nordström tog för sig. I helgen ska Rosersberg spela Uppsala Cupen i nya IFU Arena i Uppsala.

Kim Taekwondo med starka prestationer på Slovenia Open

kampsport I helgen deltog Kim Taekwondo i Slovenia Open G2 i Ljubljana med landslagsaktuella Izabella Källstrand och Nazaah Waliullah, samt Tea Karlberg som debuterade i ny viktklass. Tävlingen är G2-klassad, vilket innebär att det delas ut dubbla rankingpoäng jämfört med G1.

EXTRA

Anthony Nyberg matchhjälte för Karlskoga

Ishockey Märstasonen Anthony Nyberg fick en oväntad chans i Hockeyallsvenskan – och tog den. När han vaktade målet mot Modo på söndagen svarade han för 17 räddningar på 18 skott och hyllades efteråt som matchhjälte.

Jesper Wahlberg kan bli Årets cyklist

Cykel Jesper Wahlberg från Märsta BMX är en av de 13 nominerade till utmärkelsen Årets cyklist 2025. Nu öppnar omröstningen där allmänheten kan vara med och påverka vilka som prisas.

damallsvenskan

Skånela tog viktig seger mot Redbergslid

Handboll Skånela vann med 29–27 i damallsvenskan efter en jämn och svängig match i Vikingahallen. I och med segern lämnade laget platsen under strecket och kliver upp på negativ kvalplats med tre omgångar kvar att spela.

Sigtunarännet planeras till den 15 februari

Sport Planeringen pågår inför årets Sigtunarännet. Trots en vinter som hittills inte varit optimal för skridskoåkning ser arrangören just nu förutsättningar för att kunna genomföra loppet.