Tre skarpa handgranater hittades i ett buskage nära en förskola i Märsta, enligt uppgifter till TV4 Nyheterna. Det var personal från förskolan som upptäckte föremålen och larmade polisen vid 15-tiden på onsdagen.
I onsdags spärrade Polisen av området och bombtekniker kallades in för att undersöka och säkra granaterna, vilket tog omkring fyra timmar. Händelsen utreds som grovt brott mot lagen om brandfarliga och explosiva varor, men i nuläget finns ingen misstänkt, rapporterar TV4.
Enligt TV4 tros granaterna ha gömts undan snarare än placerats där med avsikt att detonera. Kommunpolisen John Norberg säger till TV4 Nyheterna att en möjlig förklaring är att någon velat undvika att förvara dem hemma.
Fyndet har väckt starka reaktioner, och poliskällor som TV4 talat med uttrycker oro över att explosiva föremål placerats i närheten av en förskola. Händelsen hade kunnat få allvarliga konsekvenser om barn hade kommit i kontakt med dem.
Politik Studenter i Märsta, Sigtuna och Rosersberg får billigare resor när SL lanserar en ny terminsbiljett hösten 2026. Den nya biljetten innebär att kostnaden per månad sänks från 650 till 400 kronor, en minskning med nästan 40 procent.
Politik Trafikverket föreslår att Märsta station byggs om till ett modernt resecentrum inom ramen för den nationella transportplanen för 2026–2037. Satsningen innebär en upprustning av en av Sigtuna kommuns viktigaste knutpunkter för kollektivtrafiken.
Politik Trafikverket har presenterat sitt förslag till ny nationell plan för transportinfrastrukturen där det framgår att E4:an ska breddas från Väsby till Arlanda.
Nyheter En ny rapport från Kollektivtrafikbarometern visar att 93 procent av resenärerna tycker att det är fel att resa utan giltig biljett i kollektivtrafiken, inklusive SL. Trots det finns grupper som ibland väljer att inte betala, framför allt yngre personer, män, studenter och personer som reser dagligen i storstadsområden.
Nyheter Efter flera års planering och en utdragen process har bygg- och miljönämnden den 23 september beviljat bygglovet för ett stort inomhusvattenland i Rosersberg.
Nyheter Efter att Sigtuna fritidsgård stängde i våras har kommunen satsat mer på en mobil fritidsverksamhet. Syftet är att nå fler ungdomar där de faktiskt finns och skapa en meningsfull fritid tillsammans med föreningar och andra aktörer.
Politik Valdeltagandet i kyrkovalet 2025 ser ut att bli något lägre än i valet 2021. I Sigtuna kommun är det Sigtuna församling som har högst andel röstande, med 18,5 procent av medlemmarna som utnyttjat sin rösträtt.
Nyheter En 15-årig pojke från Märsta döms i Göta hovrätt för mord och försök till mord efter skjutningen i Växjö i december 2024, där en kvinna sköts till döds och hennes make skadades.
Blåljus En man i 30-årsåldern greps under natten mot lördag i Skånela utanför Rosersberg. Polisen misstänker att cykeln mannen hade med sig är stulen, och han är nu misstänkt för både häleri och narkotikabrott.
Politik Efter tappet i Svenskt Näringslivs ranking fokuserar Sigtuna kommun på att knyta ihop skola och näringsliv. Genom satsningen MOA ska fler unga inspireras till framtida yrkesval samtidigt som företagen får bättre tillgång till kompetens.
Blåljus En buss började brinna vid Märsta station strax efter klockan sju på fredagsmorgonen. Händelsen ledde till kraftig rökutveckling och en tydlig rökpelare syntes över området.