Tre bortförda av polis i samband med demonstrationen

Tre personer fördes bort av polis i samband med demonstrationen som Rasmus Paludan höll i Valsta under onsdagen.

Högerextremistiske politikern Rasmus Paludan demonstrerade på Valstavägen under onsdagseftermiddagen och ett drygt 100-tal åhörare hade samlats för att lyssna på den svensk-danske politikern som kandiderar till Riksdagen. Tre personer fördes bort av polis i samband med att de försökte ta sig fram till honom. Det är oklart vilka typ av brottsrubriceringar som upprättats. Enligt UNT greps två av dessa. I övrigt gick det lugnt till. I samband med demonstrationen var det ett stort polispådrag i Valsta och området övervakades även med drönare.

Liberalerna vill se tandvård som en del av sjukvården

Politik Liberalerna i Stockholms län föreslår att tandvården fullt ut ska integreras i det svenska hälso- och sjukvårdssystemet. Förslaget antogs vid partiets förbundsårsmöte under helgen och syftar till att göra tandvården billigare och mer tillgänglig.

Nytt samarbete för att främja ungas läsning

Nyheter Sigtunastiftelsen och Handelsbanken Sigtuna inleder ett nytt samarbete för att stärka barn och ungas läsintresse. Med ett bidrag på 25 000 kronor per år under 2025 och 2026 ska Sigtunastiftelsens bibliotek kunna köpa in mer barn- och ungdomslitteratur.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening