Foto: MMS-Bild

Två skadade efter masskrock på E4:an

Fem bilar krockade i morse på E4:an vid Rosersberg och två personer fick föras till sjukhus.

Framkomligheten begränsades kraftigt efter att tre bilar krockat i höjd med Rosersberg. Polis och bärgning arbetade vid platsen klockan 07.00. Vad som orsakat olyckan är i nuläget oklart. Bärgningen var klar till cirka 7.30-tiden och det råder i nuläget fri framkomlighet igen. I övrigt har det under natten och kvällen varit lugnt. Det råder dock halka runt om på vägarna i kommunen.

Polisen uppger att fem bilar var inblandade i olyckan. Två personer fick föras till sjukhus med ambulans för vård och kontroll. Enligt polisen var det mycket halt vid olycksplatsen. 

ambulanskrisen

Så ska Ambulanskrisen lösas

Politik Finansregionrådet Aida Hadžialić (S) satt på måndagen i möte med Vårdförbundet och Kommunal för att diskutera och hitta lösningar på krisen inom ambulanssjukvården där det i Sigtuna kommun förra veckan saknades personal till ambulansen.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening