Fem bilar krockade i morse på E4:an vid Rosersberg och två personer fick föras till sjukhus.
Framkomligheten begränsades kraftigt efter att tre bilar krockat i höjd med Rosersberg. Polis och bärgning arbetade vid platsen klockan 07.00. Vad som orsakat olyckan är i nuläget oklart. Bärgningen var klar till cirka 7.30-tiden och det råder i nuläget fri framkomlighet igen. I övrigt har det under natten och kvällen varit lugnt. Det råder dock halka runt om på vägarna i kommunen.
Polisen uppger att fem bilar var inblandade i olyckan. Två personer fick föras till sjukhus med ambulans för vård och kontroll. Enligt polisen var det mycket halt vid olycksplatsen.
Politik TBE, en virussjukdom som sprids via fästingar, har nått rekordnivåer i Sverige. Sjukdomen ger oftast lindriga symptom men kan leda till allvarlig hjärninflammation med livslånga men. Orsaken till den ökande smittspridningen är ännu oklar, enligt experter.
Politik Regeringen har tillsatt en ny utredning för att skärpa reglerna kring ledighet och frånvaro i grundskolan. Målet är att säkerställa en likvärdig tillämpning av skolplikten och att förhindra att elever försvinner från skolan utan att myndigheter agerar.
Blåljus Under vecka 30 registrerades 153 anmälningar om misstänkta brott i Sigtuna kommun. Av dessa rörde 90 händelser som ska ha inträffat just under veckan, medan övriga gäller tidigare tillfällen.
Politik Bruno Bergström (SD), nämndeman i Attunda tingsrätt och lokalpolitiker i Sigtuna, har lämnat sitt domaruppdrag efter granskning av hans kopplingar till kriminella mc-gäng.
Politik Finansregionrådet Aida Hadžialić (S) satt på måndagen i möte med Vårdförbundet och Kommunal för att diskutera och hitta lösningar på krisen inom ambulanssjukvården där det i Sigtuna kommun förra veckan saknades personal till ambulansen.
Notiser I samband med att Karl-Heinz drog in över kommunen så föll ett träd över ett bostadshus i Sigtuna och på väg 896 vid Måby föll träd över vägen.