Foto: Swedavia/Orlando Boström

Tre av fyra resenärer är tillbaka

Tre av fyra resenärer är nu tillbaka på Arlanda efter pandemin visar de senaste siffrorna från Swedavia.

1,741 miljoner reste via Arlanda i maj, det innebär att tre av fyra resenärer är tillbaka jämfört med maj 2019, före pandemin. Jämfört med maj förra året är ökningen 542 procent. 72 procent av inrikestrafiken och 77 procent av utrikestrafiken är tillbaka. Efterfrågan och utbudet på resor ökar under juni och juli.

Ett flertal destinationer läggs till nu under sommarmånaderna. Dock är bemanningen på Arlanda ett problem vilket Swedavia ska vidta åtgärder för.
– Vi genomför en rad extraordinära insatser för att stärka upp bemanningen och öka genomströmningshastigheten vid våra säkerhetskontroller på Arlanda för att möta en fortsatt stark resenärsutveckling. Detta tillsammans med öppnandet av Terminal 4 och ytterligare en säkerhetskontroll den 15 juni kommer att ha effekt, men med fortsatt stigande resenärsvolymer kommer det trots detta att finnas en risk för längre köer än normalt på Arlanda vid vissa tidpunkter, säger Jonas Abrahamsson, VD på Swedavia.

Tre män för varje kvinnlig vd i Sigtuna

Näringsliv Kvinnor är fortfarande i tydlig minoritet på vd-poster i Sigtuna kommun. Vid årsskiftet hade 23 procent av aktiebolagen med registrerad vd i kommunen en kvinna på posten, enligt statistik från Bolagsverket som sammanställts av Newsworthy.

Arlanda ökade med sju procent i februari

Näringsliv Resandet via Arlanda fortsatte att öka i februari. Totalt reste drygt 1,6 miljoner passagerare via flygplatsen, vilket är en uppgång med sju procent jämfört med samma månad i fjol. Det framgår av ett pressmeddelande från Swedavia.

Tips för dig som ska flytta mellan Märsta och Stockholm

Partner Att flytta mellan Märsta och Stockholm är ett vanligt steg, oavsett om man söker stadens puls eller ett lugnare boende. Ofta handlar det om en lägenhetsflytt, och då är det flera praktiska detaljer som påverkar hur smidigt allt går – särskilt i flerfamiljshus.

Att orka med skiftjobbet på Arlanda

Partner På Arlanda kan ett skift börja före gryningen, sluta sent, eller vara förlagt på natten. Dessutom kan tempot växla snabbt beroende på trafiksituationen, och då är det lätt att tappa både energi och skärpa innan passet är över.