valstadagen_pan
Foto: Region Örebro län

Tre av fyra har fått första dosen

Drygt tre av fyra kommuninvånare har nu fått första vaccindosen.

centrum_artikel_host

Nästan 30 000 har nu fått minst en vaccindos i kommunen enligt Newsworthy som sammanställt FHM:s siffror. Det innebär 76 procent, eller drygt 3 av 4 över 16 år. Totalt är det dock 71 procent om man räknar samtliga kommuninvånare.

Vaccineringsgraden bland invånare under 40 år är lägre än bland de över 40 och fram för allt är det hög andel vaccinerade över 50 år, men över 86 procent. I jämförelse med andra kommuner är Sigtuna kvar i botten med sina 76 procent. Bara lägre andel finns i Södertälje och Botkyrka. Av grannkommunerna så har Bro och Väsby 80 procent, Vallentuna har 86 procent och Norrtälje 88 procent. Största vaccineringsgraden finns i Täby med 90 procent.

Villainbrott i Sigtuna

Blåljus Ett säkerhetsbolag slog larm till polisen efter att ha mottagit ett kameralarm om ett pågående inbrott i en villa belägen i Sigtuna. En okänd person hade lyckats ta sig in i bostaden genom baksidan, vilket ledde till att det uppstod skador inomhus. Vid polisens ankomst fanns ingen person kvar på platsen.

nrh_sigtuna
elon_helsida

Morgonkollen

Notiser Morgonkollen med märsta.nu om det senaste vädret, blåljushändelser, kollektivtrafiken och trafiksituationen i kommunen. Här är en sammanfattning av morgonens nyheter:

pantamera_avc_helsida
centrum_host_helsida

Morgonkollen

Notiser märsta.nu välkomnar läsarna till ännu en dag med den dagliga Morgonkollen för att hålla sig uppdaterade om det senaste som händer i kommunen. Här är de senaste nyheterna för den 2 juni.

valstadagen

Nationaldagsfirande i Sigtuna och Valsta

Nyheter Invånarna i Sigtuna och Valsta ser fram emot att fira den svenska nationaldagen den 6 juni med en dag full av festligheter och samhörighet. Borgmästarängen i Sigtuna stad och Valsta centrum förbereder sig för att bli epicentrum för det spännande firandet, där invånare i alla åldrar förväntas samlas.

connys_helsida
mp_helsida

Stulen moped hittades och återlämnades

Blåljus I en snabb och framgångsrik insats återlämnade polisen en stulen moped till dess ägare efter en kontroll i Valsta under tisdagen. Händelsen inträffade klockan 16:50 och resulterade i att den efterlysta mopeden nu har tagits bort från vägtrafikregistret.

Morgonkollen

Notiser märsta.nu ger dig den senaste morgonkollen med aktuella nyheter och information för dagen. Här är sammanfattningen:

defacto_helsida
joes-helsida

Morgonkollen

Notiser Morgonkollen med märsta.nu 30 maj! En vacker morgon hälsar oss välkomna till en ny dag i kommunen med behagliga temperaturer och en del trafikrelaterade nyheter att hålla koll på.

Wenngarns_cafe_helsida

Rekordmånga butiksstölder och snatterier

Nyheter Enligt nyligen släppt statistik från Brottsförebyggande rådet (Brå) har antalet anmälda butiksstölder och snatterier i Sigtuna kommun nått en alarmerande nivå. Under april 2023 rapporterades fler brott av denna typ än någon annan månad sedan november 2012.

Morgonkollen

Notiser Morgonkollen med märsta.nu - 29 maj: Väder, kollektivtrafik, blålju och trafikläge

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Förening

connys
wenngarn_outsider
valstadagen_outsider
swedol_outsider
nrh
centrum_outsider_host
pantamera_out
joes_outsider
student_outsider
ridskola_2020_outsider
mp_outsider