Drygt tre av fyra kommuninvånare har nu fått första vaccindosen.
Nästan 30 000 har nu fått minst en vaccindos i kommunen enligt Newsworthy som sammanställt FHM:s siffror. Det innebär 76 procent, eller drygt 3 av 4 över 16 år. Totalt är det dock 71 procent om man räknar samtliga kommuninvånare.
Vaccineringsgraden bland invånare under 40 år är lägre än bland de över 40 och fram för allt är det hög andel vaccinerade över 50 år, men över 86 procent. I jämförelse med andra kommuner är Sigtuna kvar i botten med sina 76 procent. Bara lägre andel finns i Södertälje och Botkyrka. Av grannkommunerna så har Bro och Väsby 80 procent, Vallentuna har 86 procent och Norrtälje 88 procent. Största vaccineringsgraden finns i Täby med 90 procent.
Nyheter Antalet vräkningar i Sigtuna kommun ökade under 2024, men färre barn påverkades jämfört med föregående år. Totalt verkställdes 23 vräkningar, en ökning med sex stycken sedan 2022. Samtidigt inkom 59 ansökningar om vräkning under året.
Nyheter Efter det allvarliga våldsdådet på Risbergska skolan i Örebro har Sigtuna kommun valt att flagga på halvstång utanför kommunhuset för att visa sitt deltagande med de drabbade.
Bostad Villaägare i Sigtuna har bland de minsta marginalerna i landet efter att bolånekostnaderna är betalda, enligt en sammanställning från jämförelsesajten Zmarta.
Notiser På grund av en olyckshändelse stoppades pendeltågstrafiken till och från Märsta under morgonrusningen. Trafiken är åter igång men med kraftiga förseningar.
Politik Mattias Askerson är sedan i lördags ny kommunstyrelseordförande i Sigtuna kommun: - Jag vill vara tillgänglig för våra invånare, jag vill att vi ska kunna ha en dialog. Jag är ju själv en stolt kommunbo så vi rör oss i samma miljöer. För mig är det viktigt att våra invånare ska märka att jag står på deras sida. Jag kommer till exempel inte vara rädd att ta konflikter på regional eller nationell nivå om det är något som påverkar invånarnas situation negativt, säger Mattias i ett uttalande.
Notiser Missing People söker nu efter en 14-årig flicka från Märsta som har varit försvunnen sedan tidigt på morgonen den 28 januari. Hon sågs senast vid 05.00-tiden och har sedan dess inte hörts av.