Drygt tre av fyra kommuninvånare har nu fått första vaccindosen.
Nästan 30 000 har nu fått minst en vaccindos i kommunen enligt Newsworthy som sammanställt FHM:s siffror. Det innebär 76 procent, eller drygt 3 av 4 över 16 år. Totalt är det dock 71 procent om man räknar samtliga kommuninvånare.
Vaccineringsgraden bland invånare under 40 år är lägre än bland de över 40 och fram för allt är det hög andel vaccinerade över 50 år, men över 86 procent. I jämförelse med andra kommuner är Sigtuna kvar i botten med sina 76 procent. Bara lägre andel finns i Södertälje och Botkyrka. Av grannkommunerna så har Bro och Väsby 80 procent, Vallentuna har 86 procent och Norrtälje 88 procent. Största vaccineringsgraden finns i Täby med 90 procent.
Blåljus Under vecka 30 registrerades 153 anmälningar om misstänkta brott i Sigtuna kommun. Av dessa rörde 90 händelser som ska ha inträffat just under veckan, medan övriga gäller tidigare tillfällen.
Politik Bruno Bergström (SD), nämndeman i Attunda tingsrätt och lokalpolitiker i Sigtuna, har lämnat sitt domaruppdrag efter granskning av hans kopplingar till kriminella mc-gäng.
Politik Finansregionrådet Aida Hadžialić (S) satt på måndagen i möte med Vårdförbundet och Kommunal för att diskutera och hitta lösningar på krisen inom ambulanssjukvården där det i Sigtuna kommun förra veckan saknades personal till ambulansen.
Notiser I samband med att Karl-Heinz drog in över kommunen så föll ett träd över ett bostadshus i Sigtuna och på väg 896 vid Måby föll träd över vägen.
Notiser SMHI har utfärdat en gul varning för skyfallsliknande regn i Östra Svealand, vilket inkluderar Sigtuna kommun. Varningen gäller från natten mot tisdag den 29 juli klockan 01.00 och sträcker sig fram till klockan 19.00 samma dag.
Blåljus Polisen i lokalpolisområde Sollentuna har ingått en överenskommelse med kommunerna Sigtuna, Sollentuna och Upplands Väsby för att öka tryggheten i det offentliga rummet och minska brottsligheten. Avtalet gäller till och med 2026, med möjlighet till förlängning.