Obs! Lekplatsen på bilden har inget med artikeln att göraFoto: Genrebild/Daniel Iskander
Trasiga hissar och lekplatser i bostadsområde
Hyresgästföreningen anmäler hyresvärden Hembla för farliga lekplatser och hissar som använda trots användningsförbud rapporterar Hem & Hyra.
Enligt Hyresgästföreningen så är det farliga lekplatser hos Hembla (tidigare D Carnegie) i bland annat Valsta. I en gungleksak stack en skruv upp. Det är trasiga lekställningar, gungor och hårda underlag. Lekplatserna har kraftigt eftersatt underhåll rapporterar Hem & Hyra. Utöver det ska elva hissar användningsförbud.
Bengt Öhman, jurist på Hyresgästföreningen i Stockholm, är mycket kritisk. – De kör hissar trots att de har användningsförbud och lekplatserna uppfyller inte de säkerhetskrav som gäller. Brister som ska åtgärdas omedelbart, säger Bengt Öhman till Hem & Hyra.
En anmälan är gjord av Hyresgästföreningen till kommunen. Kommunen kan kräva en straffavgift på drygt 90 000 kronor per hiss som fått körförbud. Bengt Öhman menar dock att det är oerhört sällsynt att kommunen kräver ett sådant vite. Förra veckan ska en hiss på Mjölnergatan i Valsta ha kommit igång, bristerna var åtgärdade och den var besiktigad enligt godkänt-märke. Hem & Hyra har inte lyckats nå Hembla för en kommentar.
Politik Bruno Bergström (SD), nämndeman i Attunda tingsrätt och lokalpolitiker i Sigtuna, har lämnat sitt domaruppdrag efter granskning av hans kopplingar till kriminella mc-gäng.
Politik Finansregionrådet Aida Hadžialić (S) satt på måndagen i möte med Vårdförbundet och Kommunal för att diskutera och hitta lösningar på krisen inom ambulanssjukvården där det i Sigtuna kommun förra veckan saknades personal till ambulansen.
Notiser I samband med att Karl-Heinz drog in över kommunen så föll ett träd över ett bostadshus i Sigtuna och på väg 896 vid Måby föll träd över vägen.
Notiser SMHI har utfärdat en gul varning för skyfallsliknande regn i Östra Svealand, vilket inkluderar Sigtuna kommun. Varningen gäller från natten mot tisdag den 29 juli klockan 01.00 och sträcker sig fram till klockan 19.00 samma dag.
Blåljus Polisen i lokalpolisområde Sollentuna har ingått en överenskommelse med kommunerna Sigtuna, Sollentuna och Upplands Väsby för att öka tryggheten i det offentliga rummet och minska brottsligheten. Avtalet gäller till och med 2026, med möjlighet till förlängning.
Notiser Fredagen den 1 augusti arrangerar Sigtuna kommun drop-in-vigslar med HBTQI+-tema i det lilla rådhuset vid Stora torget. Vigslarna hålls mellan klockan 12.00 och 15.30, med sista vigselstart klockan 15.00.
Blåljus En mindre gräsbrand bröt ut i Märstarondell längs Västra Bangatan under söndagsmorgonen. Larmet kom in strax före klockan 08.30 på söndagsmorgonen.
Blåljus En bilist stoppades av polis tidigt på torsdagsmorgonen efter att ha färdats vingligt vid trafikplats Måby. Händelsen inträffade strax efter klockan 05.30.