Lulles TransportFoto: Insändarbild

Transportföretaget ännu ett Gasellföretag i kommunen

Lulles Transport Sweden AB från Märsta nominerades också till Gasellföretag av dagens Industri.

märsta.nu rapporterade tidigare i höst om att ABS Wheels utsågs till Gasellföretag. Ännu ett företag som fick diplom som Gasellföretag 2018 var Lulles Transport Sweden AB, företaget har 16 anställda och arbetar inom transport. Ägare är Martin Chruzander som var med på DI Gasell och tog emot diplomet tillsammans med trafikledaren Martin Olofsson.

Företaget har mer än fördubblat sin omsättning från 2013 till 2017, vid senaste bokslutet var omsättningen 21,7 miljoner kronor och man gjorde en vinst på en miljon kronor.

Företagare i kommunen mer nöjda med upphandlingar

Näringsliv Resultatet från årets Insikt-undersökning visar att företagares nöjdhet med kommunens upphandlingar har ökat från 62 till 68 på en 100-gradig skala. Kommunen placerar sig därmed över snittet i Stockholms län, och bemötandet lyfts särskilt fram som positivt.

Arlandas utveckling stärker Swedavias resultat

Näringsliv Arlandas utveckling och ökade kommersiella utbud har haft stor betydelse för Swedavias förbättrade resultat under årets första kvartal. Trots en viss nedgång i det totala antalet resenärer bidrog satsningar vid Arlanda till ökad nettoomsättning och stärkt kassaflöde för flygplatsbolaget.

Ny djurbutik öppnar i Arlandastad

Näringsliv Den 2 maj öppnar en ny Arken Zoo-butik i Arlandastad, Märsta. Etableringen är en del av kedjans expansionsplan för 2025 och blir ett tillskott för husdjursägare i kommunen.

100 nya hyresrätter när Stationsgatan 4 byggs om

Näringsliv Fastigheten på Stationsgatan 4 i Märsta har fått ny ägare. Storsala har, i samarbete med Lindesberg’s Bygg AB, köpt kontorsfastigheten av HSB Stockholm. Planen är att bygga cirka 100 hyresrätter på platsen, med en total boarea på 4 800 kvadratmeter.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening