Stockholms läns landsting har upphandlat en ny leverantör av busstrafik för bland annat Sigtuna kommun.
Transdev tar över busstrafiken i Norrort efter Arriva. Sommaren 2019 startar Transdev köra bussarna i Sigtuna kommun. – Det är glädjande att vi kan presentera en ny leverantör i SL:s busstrafik då vi tror att ökad konkurrens skapar drivkrafter som gynnar hela marknaden. Transdev har lämnat det bästa anbudet både utifrån pris och utifrån de kvalitetskrav vi ställt, säger Caroline Ottosson,chef för trafikförvaltningen och vd för SL
Utöver uppdraget att köra busstrafiken så kommer Transdev att ansvara för underhåll av fordon, förvaltning av SL:s fastigheter och hållplatser samt ansvara för den tekniska utrustningen i bussarna. Under 2016 hade det aktuella upphandlingsområdet (Sigtuna, Väsby och Vallentuna) 46 000 påstigande resenärer per dag.
Fem av bussarna kommer att vara helelektriska när Transdev börjar köra juni 2019. Det var ett av kraven i samband med SL:s upphandling. Övriga bussar ska köras med fossilfria drivmedel. Transdev får betalt dels efter betalande resenärer och dels efter utförd trafik. Anledningen till det är att man vill ha som mål att nå 80 procent nöjda resenärer och att resandet ökar mer än befolkningsutvecklingen. Värdet på avtalet är 270 miljoner per år och gäller i 10 år från juni 2019.
Politik Kristdemokraterna i Sigtuna har presenterat sin valsedel inför det kommande valet. Partiet uppger att valsedeln nu är fastställd och har i samband med detta skickat in pressmaterial till lokala medier.
Blåljus En man som rest med ett inomeuropeiskt flyg störde personalen vid ankomsten till Arlanda på fredagsmorgonen. Polisen ryckte ut och tog hand om resenären.
Notiser Molly är det vanligaste hundnamnet i Sigtuna kommun, precis som i landet som helhet. Det visar ny statistik från Jordbruksverket, sammanställd av Newsworthy. Samtidigt sticker två namn ut lokalt – Emma och Lucy.
Notiser Pendeltågstrafiken på linje 41 påverkas av förseningar på grund av ett signalfel vid Märsta. Felet gör att tåg kan bli försenade, ställas in eller köra förbi vissa stationer med kort varsel.
Politik Sigtuna kommun planerar att köpa fastigheten på Stationsgatan 4 i Märsta, där bland annat Campino Pizzeria & Salladsbar och Fritidsbanken i dag har sina verksamheter. Byggnaden har tidigare rymt verksamheter som Golden Memories och Kung Carl.
Politik Liberalerna i Sigtuna kommun vill flagga för Grönland runt om i kommunen, mot bakgrund av USA:s presidents utspel om att USA behöver Grönland: - Grönland är ett självstyrande område med ett eget folk och en tydlig rätt till självbestämmande. Vi vill att Sigtuna kommun, precis som vi gör med Ukraina, även ska visa stöd för våra nordiska grannar när dessa rättigheter ifrågasätts, säger gruppledare Pernilla Bergqvist i ett uttalande.
Blåljus Polisen har under söndageftermiddagen en polisinsats i ett villamområde i Steninge:- Ett hus är avspärrat, säger en uppgiftslämnare till märsta.nu.
Notiser Arbetet med att hålla kommunen klotterfri ska nu gå snabbare. Genom ett nytt avtal med Vattenfall ansvarar kommunen även för sanering av klotter på deras anläggningar, som exempelvis elskåp.