Obs! Bilden är en arkivbild och den aktuella krogen har inget med artikeln att göra.Foto: Magasinet
Trängsel kontrolleras på krogar, restauranger och kaféer
I fredags inledde kommunens inspektörer kontroller av trängsel.
Kommunen startade i fredags sitt arbete med att kontrollera trängsel på restauranger, barer och kaféer. Det är inspektörer från Miljö- och hälsoskyddsförvaltningen som gör kontrollerna. Om något ställe bryter mot rekommendationerna om trängsel så kan man få anmärkning.
De nya reglerna som Folkhälsomyndigheten utfärdat för att minska smittspridning innebär att man inte får ha trängsel i köer, vid bord, bufféer eller bardiskar. Besökare måste hålla avstånd mellan varandra. Besökare ska äta och dricka sittandes vid bord och personal ska bära ut beställningarna.
Blåljus En brand i en personbil vid avfarten från E4 mot Arlanda skapade köer mot flygplatsen på onsdagsmorgonen. Vid 07.40 var bilen bärgad och samtliga körfält öppnades igen.
Notiser Det råder stor till mycket stor risk för gräsbrand i snöfria områden under onsdagen den 4 mars mellan klockan 11.00 och 19.00. Varningen omfattar östra Svealand, där Sigtuna kommun ingår.
Notiser SAS ställer in alla flyg till och från Israel och Libanon fram till den 16 mars på grund av konflikten i Mellanöstern. Fler än 4 000 svenskar är strandsatta i regionen.
Nyheter Lodjursjakten i länet stoppas tills vidare efter beslut den 27 februari. Därmed kan den licensjakt som Länsstyrelsen i Stockholms län beslutat om inte starta den 1 mars som planerat.
Nyheter Den man i 20-årsåldern som häktades förra veckan misstänkt för deltagande i terroristorganisation arbetade samtidigt inom kommunal verksamhet, uppger SVT Nyheter.
Blåljus En kvinna i 40-årsåldern har anhållits misstänkt för försök till grov misshandel efter en händelse i en lägenhet i Märsta natten mot torsdag, enligt unt.se.