Kommunens arbete med en trafikstrategi pausas till kommande mandatperiod

Trafikstrategin får vänta

Kommunen avbryter arbetet med att ta fram en trafikstrategi, detta för att en ny översiktsplan kommer att tas fram under kommande mandatperiod.

Tanken är att trafikstrategin ska kopplas till den nya översiktsplanen som tas fram under kommande mandatperiod, 2018-2022. Men en del av underlaget till den i form av synpunkter och kunskap kommer att användas när strategin jobbas fram, meddelar Sigtuna kommun.

Det var i februari 2017 som Stadsbyggnadskontoret fick i uppdrag av kommunstyrelsen att ta fram en trafikstrategi si syfte att visa prioriteringar av trafikslag och vara ett hjälpmedel för en hållbar kommun ur ett ekonomiskt, ekologiskt och socialt perspektiv. I början av året hölls ett dialogmöte med kommuninvånare där en del bra synpunkter framförts till kommunens tjänstemän. Kommunen har också haft en enkät ute som nästan 600 invånare svarat på. Allt detta finns med i underlaget när Stadsbyggnadskontoret återupptar arbetet.

Lokala liberaler på landsmötet i Karlstad

Politik Liberalerna i Sigtuna – Lars Naur, Helen Kavanagh Berglund och Bo Danielsson – deltar under hela dagen på partiets landsmöte för att rösta, debattera och bevaka frågor som påverkar både partiet nationellt och utvecklingen i Sigtuna kommun.

video

Bolid över Rosersberg

Nyheter En så kallad bolid drog in över Rosersberg under natten. Fenomenet kunde skådas strax före midnatt på fredagen.

JO kritiserar Sigtuna kommun för hantering av personlig assistens

Nyheter Enligt ett pressmeddelande från Riksdagens ombudsmän (JO) har Vård- och omsorgsnämnden vid flera tillfällen avslagit en ansökan om personlig assistans enligt LSS, trots att förvaltningsrätten upprepade gånger slagit fast att den enskilde hade rätt till insatsen och återförvisat ärendet för att bara pröva omfattningen av behovet.