Under söndagseftermiddagen inträffade två trafikolyckor i kommunen.
Två trafikolyckor påverkade trafiken i Sigtunaområdet under söndagen. En olycka med två personbilar på väg 921 mellan Hargsbro och Sälna orsakade betydande trafikstörningar, men enligt Trafikverket var problemen lösta vid 14:55.
Samtidigt inträffade en olycka på E4 vid Odensala, där en minibuss körde av vägen och hamnade delvis i diket. Räddningstjänsten var på plats för att dirigera trafiken, och olyckan ledde till kraftiga köer mellan Knivsta och Märsta i riktning mot Märsta. Ett körfält var blockerat, och Trafikverket beräknade att framkomligheten skulle vara begränsad fram till 15:30. Ingen person ska ha skadats i olyckan.
Ung & Student Sultan Abu-Tayea, elev i årskurs ett på teknikprogrammet vid Svea gymnasium i Sollentuna, har tilldelats 50 000 kronor i investeringskapital för sin affärsidé DriveClean – en mobil biltvättstjänst där bilen rengörs med ånga direkt på plats hos kunden.
Politik Liberalerna i Stockholms län föreslår att tandvården fullt ut ska integreras i det svenska hälso- och sjukvårdssystemet. Förslaget antogs vid partiets förbundsårsmöte under helgen och syftar till att göra tandvården billigare och mer tillgänglig.
Politik Nyligen visade statistik att Sigtuna kommun har låg lärarbehörighet i skolorna. Nu föreslår Liberalerna drastiska åtgärder för att höja behörigheten.
Nyheter Polisen i region Stockholm har tillsammans med samtliga kommuner i Stockholms län, inklusive Sigtuna kommun, skickat ut årets trygghetsmätning till invånare mellan 16 och 85 år. Syftet är att undersöka hur trygga medborgarna känner sig och hur många som utsatts för brott.
Nyheter Sigtunastiftelsen och Handelsbanken Sigtuna inleder ett nytt samarbete för att stärka barn och ungas läsintresse. Med ett bidrag på 25 000 kronor per år under 2025 och 2026 ska Sigtunastiftelsens bibliotek kunna köpa in mer barn- och ungdomslitteratur.
Nyheter Andelen personer som varit utan arbete i minst ett år i Sigtuna kommun var i stort sett oförändrad i mars jämfört med samma månad förra året. Det visar Arbetsförmedlingens senaste månadsstatistik.