Foto: Genrebild/Jamshid Jamshidi

Trafikolycka vid Wenngarn på 263:an

En förare kommer att utredas för trafikbrott efter olyckan vid Wenngarn på väg 263.

Under fredagen inträffade en trafikolycka på Länsväg 263 i närheten av Venngarn, som resulterade i att ett fordon behövde bärgas från platsen. Polisen som var på plats för att utreda händelsen informerade att olyckan uppstod på grund av otillräckligt avstånd mellan de två inblandade fordonen.

Det inblandade fordonet som behövde bärgas från olycksplatsen var en personbil. Lyckligtvis rapporteras det att ingen person skadades allvarligt i olyckan, och ingen behövde ambulanssjukvård.

Lugnt läge i kommunen efter stormen

Notiser Stormen Johannes drog in över norra och mellersta Sverige under lördagen, men i Sigtuna kommun rapporterades ett relativt lugnt läge under kvällen och natten. Det enda kända tillbudet var att ett träd föll över väg 255, vilket orsakade tillfälliga störningar.

Dumpade julgranar skapar problem

Nyheter Efter julen ökar antalet julgranar som lämnas i naturen, något som både skadar miljön och kan vara ett brott. I Sigtuna kommun finns möjlighet att få granen hämtad genom kommunens avfallsbolag.

Stormvarning över kommunen

Nyheter SMHI har utfärdat en gul vädervarning för kraftig vind i delar av Uppland, vilket även berör Sigtuna kommun. Varningen gäller lördag kväll mellan klockan 18 och 23.

God Jul

Notiser märsta.nu önskar alla läsare en god jul🎄.