En personbil har kört av vägen norr om Husby under förmiddagen.
Vid 8.50-tiden larmades brandkår och ambulans till Husby norr om Ärlinghundra kyrka där en personbil kört av vägen. Personen i bilen uppges enligt de första uppgifterna vara ute ur bilen för egen maskin. Framkomligheten är begränsad i båda riktningar under räddningsinsatsen.
Nyheter En undersökning som märsta.nu genomförde på Midgårdsvallen under torsdagen visar att många unga i Märsta spenderar stora delar av sitt sommarlov framför skärmen.
Nyheter En berusad man i 30-årsåldern omhändertogs av polis på Arlanda under fredagskvällen efter att ha knuffat en annan person. Händelsen inträffade strax före klockan 18 och ledde till ett larm om stökigt beteende på flygplatsen.
Nyheter Under söndagen den 13 juli gäller en gul vädervarning för skyfall i Sigtuna kommun och övriga delar av norra Stockholms län. Varningen är utfärdad från midnatt till kl. 17 på eftermiddagen.
Nyheter Mellan den 8 och 21 september hålls kyrkovalet i Svenska kyrkan. Då får medlemmar över hela landet möjlighet att rösta om vilka som ska styra kyrkan under de kommande fyra åren – både lokalt och nationellt.
Nyheter Allt fler gymnasieelever i Sigtuna kommun får sitt CSN-stöd indraget. Under läsåret 2024/2025 handlar det om 222 personer – motsvarande 11,4 procent av de studiemedelsberättigade i kommunen. Det är den högsta siffran på tre år och en ökning från 204 personer (10,7 procent) förra året.
Nyheter Under måndagseftermiddagen inleddes "Sommarkul för alla" i Rakvereparken i Märsta – ett initiativ som bjuder på kostnadsfria sommarlovsaktiviteter för barn mellan 9 och 12 år.