Foto: Genrebild/Daniel Iskander

Trafikolycka vid Husby

En personbil har kört av vägen norr om Husby under förmiddagen.

Vid 8.50-tiden larmades brandkår och ambulans till Husby norr om Ärlinghundra kyrka där en personbil kört av vägen. Personen i bilen uppges enligt de första uppgifterna vara ute ur bilen för egen maskin. Framkomligheten är begränsad i båda riktningar under räddningsinsatsen.

Barnmorskor i Märsta gör hembesök efter förlossning

Nyheter Nyblivna föräldrar i Märsta erbjuds nu hembesök av barnmorskor för att öka tryggheten och ge stöd efter förlossningen. Projektet, som startade som pilot i Rinkeby, har nu permanentats och sprids till flera mottagningar inom Region Stockholm.

valet2026

Lokala V-politiker på riksdagslistan

Politik Vänsterpartiet Märsta–Sigtuna får två representanter på partiets riksdagslista inför valet 2026. Leo Ahmed och Marta Aguirre har nominerats till listan som fastställdes vid en valkonferens i slutet av januari.