Trafikolycka i Arlandastad – flera fordon inblandade
Vid 13.30-tiden larmades brandkår, ambulans och polis till korsningen väg 263/273 i Arlandastad sedan flera bilar krockat.
Två personbilar kolliderade vid 13.30-tiden på länsväg 273, och en person skadades i olyckan rapporterar UNT.se. Föraren av den ena bilen, en kvinna, greps av polis på plats och misstänks för grovt vållande till kroppsskada, grovt rattfylleri samt narkotikabrott. Hon erbjöds även vårdkontakt enligt en arbetsmodell där misstänkta rattfyllerister snabbt får möjlighet till behandling.
Nyheter Rosersberg blir en av de första platserna i landet där särskilda avdelningar för barn och unga inom Kriminalvården ska startas. Planen är att verksamheten ska vara i drift från den 1 juli 2026.
Nyheter Kommunstyrelsens samhällsbyggnadsutskott har beslutat att sänka hastigheten på flera gator i Sigtuna stad från 50 till 40 kilometer i timmen. Omskyltning planeras till sommaren.
Nyheter Svenska kyrkan i Märsta har genomfört en beredskapsövning för att klara verksamheten även vid större kriser. Under två dagar i början av mars testades arbetet helt utan el och diesel.
Nyheter Planer på ett pilotprojekt med självkörande pendeltåg växer fram i Sigtuna kommun. Sträckan som pekas ut går mellan Märsta, Rosersberg, Sigtuna och Stockholm Arlanda Airport – ett av de mest trafikerade områdena i norra länet.
Nyheter Hastigheten i Sigtuna stad kan sänkas från 50 till 40 km/h på flera gator. Frågan tas upp i kommunstyrelsens samhällsbyggnadsutskott den 31 mars.