Genrebild Foto: Jamshid Jamshidi

Trafikolycka i Arlandastad – ett körfält avstängt

En singelolycka inträffade på Pionjärvägen i Arlandastad under tisdagskvällen. En personbil är inblandad och räddningstjänsten finns på plats.

Olyckan påverkar trafiken mellan Pionjärvägen och Uppfinnarvägen där ett körfält är blockerat. Händelsen rapporterades vid 20-tiden och arbetet väntas pågå fram till omkring 20.50.

Enligt Trafikverket klassas händelsen som en olycka med stor påverkan på trafiken i området. En person uppges ha färdats i bilen. Denne var vaken och talbar.

valet2026

Malm Kelfve tvåa på Moderaternas regionslista

Politik Anna Malm Kelfve finns med på Moderaternas lista till Region Stockholm för valkrets Nordväst. Hon är placerad på andra plats och är i dag ledamot i Trafikutskottet samt i regionfullmäktige. Även Mattias Askerson finns med på listan, på plats 7.

Fortsatt hög nivå av viltolyckor i Sigtuna

Nyheter Sigtuna kommun har haft en tydlig ökning av viltolyckor under hösten. Totalt har 110 olyckor rapporterats hittills, vilket är betydligt fler än genomsnittet för samma period de senaste tio åren, enligt Newsworthy.