Foto: Magnus Granhagen

Två till sjukhus efter olycka i Arlandastad

En trafikolycka inträffade under tisdagsförmiddagen i Arlandastad.

Olyckan inträffade vid 9.30-tiden i korsningen väg 263/273 vid trafikljusen. Flera ambulanser och polis var på plats och i samband med räddningsarbetet stängdes ett körfält av. Enligt Trafikverket är det nu upprensat på plats och framkomligheten normal. Skadeläget är oklart men polisen ska utreda hur olyckan inträffade.

Polisen skriver på sin hemsida att ett fordon körts på bakifrån, två personer som färdades i det framförvarande fordonet fick uppsöka sjukhus för att kontrollera sina nackar. Den förare som misstänks ha orsakat olyckan i den bakomvarande bilen har delgivits misstanke om vållande till kroppsskada.

Uppdaterad 20.22

Så blir nya busstorget i Sigtuna

Nyheter Som märsta.nu kunde rapportera i helgen renoveras busstorget i år. Tidigare i veckan fattades beslut i Kommunstyrelsen: - Busstorget är en av de första platserna många möter när de kommer till Sigtuna stad. Därför är det viktigt att det upplevs som tryggt, tillgängligt och välkomnande, kommenterar kommunstyrelsens ordförande Mattias Askerson (M)

dödsolycka i valsta

Hovrätten dömer man för dödsolycka i Valsta

Notiser Svea hovrätt dömer en man för vållande till annans död och vårdslöshet i trafik efter en dödsolycka i Valsta den 7 juni 2023. En pojke avled efter att ha blivit påkörd vid ett obevakat övergångsställe.

Humlegården kan bli ny träffpunkt

Politik Humlegården föreslås utvecklas till en gemensam träffpunkt med bland annat bibliotek och kontaktcenter. Det framgår av en förstudie som nu har presenterats för kommunen.