Trafikljus ur funktion i centrala Märsta

Trafikljusen förbi Nymärstagatan/Västra bangatan har vari ur funktion en tid: - Det är en tidsfråga innan något allvarligt inträffar, säger en märsta.nu-läsare.

Under flera veckors tid har trafikljusen förbi Västra Bangatan/Centrumleden varit ur funktion. Korsningen är en av Märstas mest trafikerade då det är en fyrvägskorsning med två övergångsställen. Fordon har väjningsplikt för gångtrafikanter på övergångsställena, högerregeln gäller således inte. Västra Bangatan är skyltad som huvudled och Nymärstagatan har skyltar för väjningsplikt. Sigtuna kommun meddelar att trafikljusen är felanmälda men att man väntar på åtgärd från entreprenör. Till och med idag har dock ingen olycka inträffat i korsningen. När ljusen kan åtgärdas är inte klart.

Klart: Sigtunarännet körs på söndag

Notiser På söndag den 15 februari arrangeras Sigtunarännet i Sigtuna stad. Loppet blir av och genomförs på isen med start klockan 10.00 vid Soldäcksbryggan längs strandpromenaden.

Så blir nya busstorget i Sigtuna

Nyheter Som märsta.nu kunde rapportera i helgen renoveras busstorget i år. Tidigare i veckan fattades beslut i Kommunstyrelsen: - Busstorget är en av de första platserna många möter när de kommer till Sigtuna stad. Därför är det viktigt att det upplevs som tryggt, tillgängligt och välkomnande, kommenterar kommunstyrelsens ordförande Mattias Askerson (M)

dödsolycka i valsta

Hovrätten dömer man för dödsolycka i Valsta

Notiser Svea hovrätt dömer en man för vållande till annans död och vårdslöshet i trafik efter en dödsolycka i Valsta den 7 juni 2023. En pojke avled efter att ha blivit påkörd vid ett obevakat övergångsställe.