Foto: Genrebild

Trafikkameror i Sigtuna kommun – Här utfärdas flest böter

Trafikkameran vid Håtuna-Sigtuna är den som utfärdar flest böter i kommunen enligt siffror som sajten Carup sammanställt.

Under 2025 har flest böter i Sigtuna kommun utfärdats vid kameran mellan Håtunaholm och Sigtuna, med totalt 647 ärenden. Därefter följer Märsta väg 263 med 543 och Nytorp-Brista med 517 böter, enligt en sammanställning från sajten Carup.

I länet toppas listan av kameran vid Nyboda på Södra länken med 1 922 böter, följt av Karlberg på Norra länken med 1 648. I närheten av den lokala topplistan finns även Gottröra nära Skepptuna med 746 böter.

Kristina Johansson på Trafikverket påpekar att syftet med trafiksäkerhetskamerorna är att minska olyckor, inte att straffa.
– Kamerorna bidrar till att rädda liv och förhindra allvarliga skador. I ett nationellt perspektiv räddar de närmare 30 liv per år. Att köra lugnt och följa hastighetsgränserna skyddar både dig själv och andra på vägen, säger hon enligt Carup

Sigtuna utan pris på Arkitekturgalan

Notiser Sigtuna kommun nådde inte hela vägen fram när Sveriges Arkitekter delade ut priset Landmärket för årets bästa utemiljö. Projektet Hamnplan i Sigtuna var nominerat, men priset gick till Framnäs strandpark i Lidköping.

Ökad skyddsjakt på vildsvin i Eneby och väg 263

Notiser Sigtuna kommun ökar arbetet med skyddsjakt för att minska problemen med vildsvin. Insatserna sker bland annat i området kring Eneby och längs väg 263, där skador och risker i trafiken pekas ut som särskilt stora.