Ett träd bröts sönder av vinden på Södergatan.Foto: Insändarbild

Träd blåste ner över Södergatan

Ett träd blåste ner i samband med det intensiva ovädret som drog in över kommunen vid 12.30-tiden: - Det är blåsigt och regnigt, som tur är fick jag den inte i huvudet, säger en märsta.nu-läsare

Kring 12.30 drog det in ett häftigt oväder över kommunen med intensivt regn. Det blåste kraftigt en kort stund och ett träd bröts itu på Södergatan. Trädet har hamnat över vägbanan och hindrar trafiken som ska passera.

Fler vapenbrott – narkotikabrotten minskar

Nyheter Antalet anmälda vapenlagsbrott ökade i Sigtuna kommun under 2025, samtidigt som flera andra brottstyper minskade. Det visar en genomgång av Brottsförebyggande rådets preliminära statistik som Newsworthy har gjort.

Singelolycka på Bilbyvägen

Nyheter Under kvällen inträffade en singelolycka på Bilbyvägen, väg 915, mellan Bärmö och Sigtuna industriområde. Räddningstjänsten ryckte ut till platsen.

Axelsson kritisk till visselblåsarfunktionen

Politik Marie Axelsson (S) riktar skarp kritik mot Sigtuna kommuns visselblåsarfunktion och har lämnat en interpellation till kommunfullmäktige som ska besvaras av Kommunstyrelsens ordförande Mattias Askerson (M).

Emma och Lucy vanliga hundnamn i kommunen

Notiser Molly är det vanligaste hundnamnet i Sigtuna kommun, precis som i landet som helhet. Det visar ny statistik från Jordbruksverket, sammanställd av Newsworthy. Samtidigt sticker två namn ut lokalt – Emma och Lucy.