Torp brann ner i Gloskärr

Ett torp brann ner till grunden i Gloskärr vid Steninge under morgonen.

Brandkår larmades till branden i Gloskärr vid 5-tiden i morse, när man kom fram konstaterade man att torpen var övertänt och det fanns inget mer att göra än att bevaka så att elden inte spred sig. Ingen person ska ha funnits i torpen och brandkår lämnade platsen strax innan klockan 7, polis kommer att överta ärendet och utreda om det ligger brott bakom branden.
– Det finns ingen skriven på adressen men vi ska skicka ut en dagpatrull för att se om det blir någon anmälan, säger Eva Nilsson vid Polisens ledningscentral.

Sigtuna utan pris på Arkitekturgalan

Notiser Sigtuna kommun nådde inte hela vägen fram när Sveriges Arkitekter delade ut priset Landmärket för årets bästa utemiljö. Projektet Hamnplan i Sigtuna var nominerat, men priset gick till Framnäs strandpark i Lidköping.

Ökad skyddsjakt på vildsvin i Eneby och väg 263

Notiser Sigtuna kommun ökar arbetet med skyddsjakt för att minska problemen med vildsvin. Insatserna sker bland annat i området kring Eneby och längs väg 263, där skador och risker i trafiken pekas ut som särskilt stora.