Jimmy Karlsson ser fram emot en spännande match mot OVFoto: Daniel Iskander/Arkiv
Toppmöte i Vikingahallen väntar
Skånela möter på söndagen tabelltvåan Helsingborg. Seger är ett måste för att märstalaget ska vara kvar på rätt sida kvalstrecket: - Vi har för tillfället en mycket god känsla i truppen, skriver tränaren Jimmy Karlsson på klubbens sajt.
Skånela har lyckats ta sig upp på kvalplats trots att det blandats friskt under säsongen med elva segrar och åtta förluster på 22 matcher. Men nu vittrar Skånela blod och på söndag kommer antagonisten OV Helsingborg till Märsta. Lagen har genom åren bjudit på fantastiska matcher men i år har OV varit numret större och man har redan säkrat en kvalplats men kan undvika kval och ta direktplatsen till landets högsta serie.
Räknar med kamp och känslor Matchen är således viktig för båda lagen. Skånelas tränare Jimmy Karlsson skriver på klubbens sajt att det är god känsla i truppen och ett j-ä driv. Men han konstaterar att det kommer krävas något extra för att slå Helsingborg. – De är välväxta med många kilon och centimeter på de bärande och centrala spelarna. De besitter även en hel del rutin och har under senaste åren varit i denna toppdramatik massvis med gånger. Helsingborg slåss om seriesegern och vi om kvalplatsen så jag räknar med en trevlig handbollsmatch för den som gillar kamp och känslor.
Fotboll Daniel Söderberg från Märsta är klar för norska Odd. Den 28-årige mittfältaren ansluter från Sandvikens IF i Superettan och är nu på plats i Skien.
skidor Längdåkaren Gustaf Berglund är uttagen till Sveriges OS-trupp inför vinter-OS i Milano Cortina 2026. Berglund är född i Dalarna, uppvuxen i Sigtuna och tävlar i dag för IFK Mora. För honom blir det OS-debut.
Handboll Skånela IF:s damlag förlorade bortamatchen mot LUGI under Trettondagen. Matchen spelades i Lund och slutade 38–27 till hemmalaget, efter 19–9 i paus.
Innebandy RA19:s F13-lag slutade på en andraplats i Storvreta Cup efter finalförlust mot Vaksala med 1–0. Laget gick obesegrat genom turneringen fram till finalen.
skidor Det börjar dra ihop sig för säsongspremiär i Humbacken i Sigtuna. Under veckan är snöproduktionen i full gång och förutsättningarna ser goda ut för öppning.
Handboll Skånela vann klart mot Lugi med 39–27 när Allsvenskan startade om på söndagen. Gästerna vände underläge till pausledning och kontrollerade sedan matchen i andra halvlek.
Handboll Under torsdagen avslutades satsningen Handboll för alla i Vikingahallen i Märsta. Närmare 170 elever från fyra skolor deltog i gemensamma aktiviteter.
notiser Sedan lanseringen av Fritidskortet i september 2025 har 1 829 personer i Sigtuna kommun beviljats kortet, och 951 av dem har redan använt det för att betala för fritidsaktiviteter.
Handboll Skånela IF:s pojkar 14 är klara för nästa omgång i USM efter två segrar under helgen. Laget säkrade avancemanget redan på lördagen och går in i steg 3A som ett av de topprankade lagen.
kampsport SM i taekwondo avgjordes i går i Linköping och Kim Taekwondo deltog med sex tävlande. Klubben tog totalt tre guld och två brons i årets sista rankingtävling inför landslagssäsongen 2026.
Handboll Skånela IF föll hemma mot Ystads IF HF i damernas Allsvenska möte den 29 november, där gästerna drog ifrån tidigt och vann med 35–28 efter 20–13 i paus.
Cykel Svenska Cykelförbundet har beslutat att SM i BMX 2026 ska arrangeras i Märsta. Beslutet togs i samband med ett omfattande styrelsemöte där flera nationella mästerskap för kommande år fördelades.
kampsport Fyra judoutövare från Sigtuna kommun tog medaljer vid årets Riksmästerskap. Ariel Drottgren, Chinzorig Odkhuu och Lina Ejestrand deltog i mixlaget, som gjorde en stark insats och tog silver, efter att ha följt upp förra årets guld.