Tony Mårtensson flyttar hem till Sigtuna för gott.Foto: Skärmdump/LHC Webb-TV
Tony lämnar Linköping
Det är nu officiellt att sigtunabon Tony Mårtensson lämnar Linköping i SHL rapporterar Expressen.
Tony Mårtensson kritade på för Linköping inför säsongen. Poängproduktionen har dock varit skral och nu när det vankas slutspel meddelar Tony att det är dags att lämna LHC rapporterar Expressen. Han stänger dock inte dörren för att fortsätta spela hockey.
Intervjuade Linköpings Tony Mårtensson som meddelade att han inte spelar vidare i klubben nästa säsong men att han gärna vill fortsätta spela ishockey. Ska bo i Sigtuna… Känns revanschsugen.
Tony bor i Sigtuna och det finns klubbar både i SHL och Allsvenskan som kan vara intresserade av hans tjänster. Tony har dock själv deklarerat att han inte vill spela i Djurgården för att han är aik:are. Wingsfostrade Mårtensson är LHC:s bäste poängplockare genom tiderna. Han har även vunnit Gagarin Cup med SKA S:t Petersburg och spelat i en schweiziska ligan med Lugano.
Handboll Under torsdagen avslutades satsningen Handboll för alla i Vikingahallen i Märsta. Närmare 170 elever från fyra skolor deltog i gemensamma aktiviteter.
notiser Sedan lanseringen av Fritidskortet i september 2025 har 1 829 personer i Sigtuna kommun beviljats kortet, och 951 av dem har redan använt det för att betala för fritidsaktiviteter.
Handboll Skånela IF:s pojkar 14 är klara för nästa omgång i USM efter två segrar under helgen. Laget säkrade avancemanget redan på lördagen och går in i steg 3A som ett av de topprankade lagen.
kampsport SM i taekwondo avgjordes i går i Linköping och Kim Taekwondo deltog med sex tävlande. Klubben tog totalt tre guld och två brons i årets sista rankingtävling inför landslagssäsongen 2026.
Handboll Skånela IF föll hemma mot Ystads IF HF i damernas Allsvenska möte den 29 november, där gästerna drog ifrån tidigt och vann med 35–28 efter 20–13 i paus.
Cykel Svenska Cykelförbundet har beslutat att SM i BMX 2026 ska arrangeras i Märsta. Beslutet togs i samband med ett omfattande styrelsemöte där flera nationella mästerskap för kommande år fördelades.
kampsport Fyra judoutövare från Sigtuna kommun tog medaljer vid årets Riksmästerskap. Ariel Drottgren, Chinzorig Odkhuu och Lina Ejestrand deltog i mixlaget, som gjorde en stark insats och tog silver, efter att ha följt upp förra årets guld.
Handboll Trots en kraftigt decimerad trupp tog Skånela IF en viktig seger på bortaplan mot HK Drott Halmstad. Märstalaget vann med 34–29 efter en stabil och disciplinerat genomförd match.
kampsport Kim Taekwondo tog flera medaljer när Svenska Cupen 3 för eliten och Champion President för nybörjare avgjordes i Jönköping i helgen. Totalt blev det två guld, ett silver och två brons för elitlaget samt ytterligare tre medaljer i nybörjarklassen.