Under söndagseftermiddagen försökte tre tonårspojkar råna en annan pojke på dennes hörlurar i Rosersberg.
Vid 15-tiden på söndagen kallades polis till Rosersbergs station sedan tre tonårspojkar kring 14.20 försökt råna en annan pojke på dennes härlurar med pistolliknande föremål i närheten av Märsta station. Pojken skadades in1te fysiskt. De tre pojkarna greps misstänkta för försök till rån och vapnet hittades i närheten av stationsområdet, mellan spåren och Tallbacksgatan. Den har nu beslagtagits och blir en del utredningen.
Nyheter Rosersberg blir en av de första platserna i landet där särskilda avdelningar för barn och unga inom Kriminalvården ska startas. Planen är att verksamheten ska vara i drift från den 1 juli 2026.
Nyheter Kommunstyrelsens samhällsbyggnadsutskott har beslutat att sänka hastigheten på flera gator i Sigtuna stad från 50 till 40 kilometer i timmen. Omskyltning planeras till sommaren.
Nyheter Svenska kyrkan i Märsta har genomfört en beredskapsövning för att klara verksamheten även vid större kriser. Under två dagar i början av mars testades arbetet helt utan el och diesel.