Tonårsflicka misstänks för inblandning i Göteborgsmord
En flicka i övre tonåren misstänks för inblandning i ett mord i Göteborg förra året.
I maj sköts en man ihjäl i Göteborg av två personer som sköt honom med ett automatvapen. Polisen lyckades efter några veckor knyta ett flertal personer till brottet och sedan i juli sitter fem yngre personer häktade. Bland dessa en flicka från Märsta som är i övre tonåren.
Flickan misstänks för medhjälp till mord och grovt vapenbrott. Enligt åtalet har flickan medverkat i samband med mordet genom att inta positioner strax innan mordet och därefter vänta för att efter mordet ta emot, transportera, förvara och gömma undan kläder och vapen som användes vid skjutningen. Flickan har tagit emot kläderna och vapen och låst in dessa i ett skåp på Göteborgs central för att enligt åklagaren motverka till att brottet skulle uppdagas.
Dagen efter mordet ska hon tillsammans med en annan person ha tagit emot en summa pengar av en okänd person och levererat dessa till de som utförde gärningen.
Nyheter En nederländsk lastbilschaufför i 20-årsåldern stoppades vid Öresundsbron med stora mängder narkotika i lasten. Han uppgav att han var på väg till Arlanda flygplats, men i lastutrymmet hittades heroin och cannabisharts till ett uppskattat värde av flera miljoner kronor.
Notiser Årets influensavaccination är igång för personer över 65 år och riskgrupper. I Region Stockholm vaccinerade sig 64 procent av 65-plussarna under förra säsongen.
Blåljus Tre personbilar kolliderade på E4 mellan Rosersberg och Stora Wäsby under måndagsmorgonen. Olyckan inträffade strax före klockan 06.30 och vägen stängdes tillfälligt i södergående riktning.
Blåljus Under fredagskvällen utsattes en äldre kvinna i Sigtuna för ett bedrägeriförsök. Moduset var samma som polisen tidigare i veckan varnat för - äldre kontaktas för låsbyte.
Blåljus Strax före klockan 20.00 på torsdagskvällen anmälde en kvinna i 45-årsåldern att hon blivit överfallen och rånad i närheten av Midgårdsbadet i Märsta.
Nyheter Antalet viltolyckor i Sigtuna kommun har ökat och är nu på den högsta nivån på flera år. Under de senaste fem höstarna har totalt 504 olyckor rapporterats i kommunen, enligt Nationella viltolycksrådets siffror som Newsworthy sammanställt.