Foto: Jamshid Jamshidi

Tonårsflicka misstänks för inblandning i Göteborgsmord

En flicka i övre tonåren misstänks för inblandning i ett mord i Göteborg förra året.

I maj sköts en man ihjäl i Göteborg av två personer som sköt honom med ett automatvapen. Polisen lyckades efter några veckor knyta ett flertal personer till brottet och sedan i juli sitter fem yngre personer häktade. Bland dessa en flicka från Märsta som är i övre tonåren.

Flickan misstänks för medhjälp till mord och grovt vapenbrott. Enligt åtalet har flickan medverkat i samband med mordet genom att inta positioner strax innan mordet och därefter vänta för att efter mordet ta emot, transportera, förvara och gömma undan kläder och vapen som användes vid skjutningen. Flickan har tagit emot kläderna och vapen och låst in dessa i ett skåp på Göteborgs central för att enligt åklagaren motverka till att brottet skulle uppdagas.

Dagen efter mordet ska hon tillsammans med en annan person ha tagit emot en summa pengar av en okänd person och levererat dessa till de som utförde gärningen.

regionsvalet

Längst väntetider till BUP i Stockholm

Politik Stockholms barn och ungdomar har lägst andel i landet som får tid hos barn- och ungdomspsykiatrin inom vårdgarantins gräns på 30 dagar. Det visar ny statistik från Sveriges Kommuner och Regioner.

Extra

Yxkvinna söktes i Steningeområdet

Blåljus Polisen larmades efter uppgifter om en kvinna som ska ha gått med en yxa längs vägen mot Steningebadet. Trots sökinsats med patrull och helikopter anträffades ingen misstänkt.

Mordet i Sigtunafjärden

Misstänkt i mordutredning i Sigtuna omhäktad

Nyheter Attunda tingsrätt har beslutat att en 50-årig man ska vara kvar i häkte, misstänkt för mord på en kvinna som hittades död i Sigtunafjärden 2015. Åklagaren har fått förlängd tid att väcka åtal.